על חשיבות ההכרה בתפקיד המטפל בבן משפחה

Getty Images: skynesher

לקחו למיכל גולדברג כמעט שלוש שנים להבין שתפקיד המטפל שלקחה על עצמה אינו משהו חולף, אלא תפקיד מורכב. ההכרה הזו אפשרה את שילובו כחלק בלתי נפרד מהחיים

כבר הייתי כמעט 3 שנים בתפקיד מטפלת בבן משפחה, בני משפחה אם לדייק – אמא ואבא. אחרי שנתיים קשות היינו בעיצומה של חצי שנה של רוגע יחסי הייתי באשליה שהכל הסתדר ואז אמא התאשפזה שוב. מפה לשם, צריך להתחיל הכל מחדש, לדאוג להתחייבויות ולצלם מסמכים שונים של אמא, בקופת החולים אי אפשר היה ואני מסתובבת בכל העיר עם ערימת דפים שצריך לצלם ואין, אין שום מקום לצלם. מצאתי את עצמי באמצע הרחוב ממררת בבכי כי לא מצאתי מכונת צילום.

רגע ההכרה בתפקיד המטפל

זה היה רגע של משבר שממנו יכולתי סופסוף להכיר בתפקיד שלמעשה כבר מילאתי שלוש שנים. היום, אחרי שש שנים כבת משפחה מטפלת וכמנחת יועצות לבני משפחה מטפלים, אני יכולה לומר שלכל מטפל יש את הרגע הזה: רגע של תובנה על מהות התפקיד, רגע של משבר, רגע של חרדה, רגע של חוסר אונים. בין כל הרגעים האלה יש לא מעט רגעים יפים. גם בקשיים שהתפקיד מציב ניתן למצוא רגעי חסד וכולם, כל אוסף הרגעים האלה מאפשרים גדילה אישית. זה לא משנה איפה הטיפול תפס אותך, באיזה שלב בחיים, האדם שנכנס לתפקיד יצא ממנו אחר, בהתנהגות, בהרגשה, זו התפתחות אישית משמעותית.

בספטמבר 2013 אמא שלי, שהיום היא בת 83, נפלה כשהייתה לבד בבית ועברה אירוע מוחי, מחלת הפרקינסון, שסבלה ממנה אך ללא סממנים חיצוניים עדיין, התפרצה. כמו הרבה אחרים נשאבתי לתפקיד בשיא הטבעיות. אבל האשפוז של אמא הביא את אבא, היום בן 83 ואדם חזק לכל הדעות, לחוות ירידה תפקודית כזו חמורה שכולנו היינו בטוחים שיש לו דמנציה, פתאום היה צורך לטפל באמא ובאבא. לא היה זמן לחשוב על המשמעות, בקושי היה זמן לעשות את כל המשימות שהיה צריך לבצע. במשך כשנתיים עזבתי את עבודתי כעצמאית ועבדתי אצל אמא ואבא.

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

                                                                                                                     

תפקיד בן המשפחה המטפל הוא כמו רכבת הרים ואף פעם אין שגרה
תפקיד בן המשפחה המטפל הוא כמו רכבת הרים ואף פעם אין שגרה Getty Images: KatarzynaBialasiewicz

כשהכל מרגיש כמו ריצת מרתון בקצב של ספרינט

זו היתה תקופה של אי ודאות והמון חרדות, לא היתה כתובת אחת להבין ממנה מה עושים וכל הזמן גיששנו באפלה. זה הרגיש כמו ריצת מרתון בלתי נגמרת בקצב של ספרינט. אבל  אני באופיי משימתית והייתי נחושה לנצח במלחמה הזו. אמא יצאה משיקום והיא בבית עם מטפלת, אבא חזר לעצמו, הוא לומד באוניברסיטה ויש חזרה לשגרה. אבל ברור לי שכמו כל המסע הזה – זו רכבת הרים ואף פעם אין שגרה.

אבל למדתי שיש חשיבות להכיר בתפקיד, לשלב אותו בחיים בלי לשכוח את הצרכים שלנו, לא להישאר לבד, לפנות לקבלת עזרה כמה שיותר מוקדם ולמצוא את הטוב כדי להמשיך. כבת משפחה מטפלת אימצתי לי משפט "החיים שלך מתחילים בקצה אזור הנוחות שלך" ולהיות בן משפחה מטפל זו יציאה מאזור הנוחות והיא מאפשרת צמיחה, אם רק מודעים לזה.       

רוצים להכיר את המומחים שלנו? פה תוכלו לקרוא עליהם יותר

אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מיגרנות בגיל מבוגר – סכנת חיים או אקמול וגמרנו?

מיגרנות בגיל מבוגר – סכנת חיים או אקמול וגמרנו?

וידיאו-תרפיה: טיפול דרך צילום לבני משפחה מטפלים

וידיאו-תרפיה: טיפול דרך צילום לבני משפחה מטפלים

להתאים את הבית לבן המשפחה המתמודד עם דמנציה

להתאים את הבית לבן המשפחה המתמודד עם דמנציה

תרופות, מזון ומה שביניהם: מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע

תרופות, מזון ומה שביניהם: מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע

כיצד ניתן לצמצם את הסיכונים למחלות הדמנציה?

כיצד ניתן לצמצם את הסיכונים למחלות הדמנציה?

מה חשוב לדעת על תוספי תזונה בדגש על תקופת הקורונה?

מה חשוב לדעת על תוספי תזונה בדגש על תקופת הקורונה?

משפט מניעתי: הכלים המשפטיים שמסייעים בתכנון

משפט מניעתי: הכלים המשפטיים שמסייעים בתכנון

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן