ילדה יחידה והטיפול בהורה או בהורים

Getty Images: MangoStar Studio

המשמעות של תפקיד בן משפחה מטפל במקרה של ילד יחיד היא שהוא נושא בתפקיד עצום ללא עזרה אחאית. עו"ד אפרת פריימן על הכלים המשפטיים שיכולים לסייע לילדים יחידים בטיפול בהורים

תפקיד בן המשפחה המטפל הוא אתגר לא פשוט ורב תחומי שמניח אחריות כבדה מאוד על המטפל, לרוב מטפלת, העיקרי/ת. בין משימות הטיפול השונות, הכוללות מתן מענה לצרכים הפיסיים של בן הזוג, ההורה, זוג ההורים, הילד המוגבל, הטיפול בפן הבירוקרטי והרפואי, לא פשוט להמשיך ולתפקד בשאר תחומי החיים. דרישות התפקיד הן כמעט לא אנושיות וללא תמיכה כל אחד מתקשה לנהל אותן ולתפקד על הצד הטוב ביותר.

אלה מאתנו שהתמזל מזלם, חולקים בנטל יחד עם שותפים נוספים, אם ההורה הכשיר, אחים ואחיות, או בן או בת הזוג השניים של ההורה. לפעמים קיבלנו את האפוטרופסות יחד עם אחיות או אחים, ואנחנו ביחסים טובים כולנו, כך שיש חלוקת משימות ותורנויות של ביקורים, ליווי לרופאה או לבדיקות, עריכת קניות וכדומה.

אבל המצב אחר לגמרי כאשר מדובר בילד יחיד, כשאין ברקע אחאים שחלילה נפטרו והותירו אחריהם צאצאים. במקרה כזה הקושי במציאת אדם שיישא יחד עם הבן היחיד בנטל תפקיד בן המשפחה המטפל הוא גדול. זו לא רק העובדה שאין מי שיאפשר לבן המשפחה המטפל מעט זמן לעצמו, שלא לדבר על חופשה, או החשש מפיטורין בשל ההיעדרויות מהעבודה, זה גם מי שיקשיב ויקל על הלחץ. לא פעם לקשיים האלה יהיה מחיר שיתבטא בתחומי החיים האחרים, למשל במשפחה, בזוגיות ובקריירה.

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

                                                                                                                     

 ייפוי כוח מתמשך ייתן לשני הצדדים שקט נפשי וימנע הרבה בירוקרטיה
ייפוי כוח מתמשך ייתן לשני הצדדים שקט נפשי וימנע הרבה בירוקרטיה Getty Images: Goran13

אין הרבה כלים שיכולים לסייע לילד יחיד המטפל בהוריו או אחד מהוריו. על בסיס ניסיוני הייתי ממליצה לילדים יחידים בתחום המשפטי את הדברים הבאים:

  1. מומלץ לא לחכות למצב שבו תוטל עליכם אפוטרופסות. לאפוטרופסות נטל בירוקרטי משמעותי הכולל חובת דיווח לאפוטרופוס הכללי, שפועל תדיר מתוך הנחה שקיים סיכוי שאתם גונבים לעצמכם את הירושה, אבסורדי ככל שזה יישמע. האפוטרופסות דורשת לא מעט בירוקרטיה, כולל אישור בית משפט לפעולות מסוימות, נניח מכירת דירה. אבל יותר מזה, אפוטרופסות מהרגע שנכנסה לתוקף מגבילה את האדם לו מונה אפוטרופוס באופן גורף בכל התחומים עליהם החליט בית המשפט, מה שמקשה על שני הצדדים ולא תמיד מידתי למצב.

  2. ייפוי כוח מתמשך הוא כלי משפטי נכון, יעיל וזול יחסית לאפוטרופסות וחשוב לערוך אותו בזמן, כל עוד ההורה או ההורים כשירים מבחינה משפטית להחליט החלטות. כלי זה מאפשר לכם לעשות את מעבר קבלת ההחלטות, אם יש צורך בו, בקצב מדורג ובהתאמה למצב ההורה.

  3. לפני החתימה על ייפוי כוח חשוב למצוא לעצמכם גיבוי. כלומר, אדם שההורה, או ההורים, וגם אתם סומכים עליו שיוכל לסייע בעתיד, להקל מעליכם מעט את הלחץ ואף לאפשר חופשה קצרה בשעת הצורך. ניתן אפילו לתגמל כספית את האדם החיצוני למשפחה אשר נרתם לסייע. כך יהיה עוד אדם, בעל סמכות משפטית, שיוכל לסייע גם במידה ואתם חלילה חולים או אם לקחתם מעט זמן לעצמכם. מציאת הגיבוי הוא תכנית הביטוח במגירה כדי שאתם לא תגיעו למצב של קריסה.

לסיכום - סוגיית הילד היחיד הינו דוגמא מצוינת לכך שעולם המשפט לפעמים יכול רק לסייע וכדאי וחשוב להיות ערוך לכך משום שבתוך מיעוט הכלים יש לנסות לאפשר הקלה בכל דרך.   אין ספק שההצלה האמתית מגיעה מאיסוף מידע, יחסים אישיים טובים וקהילה, אמתית או וירטואלית, תומכת.

רוצים להכיר את המומחים שלנו? פה תוכלו לקרוא עליהם יותר

אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מיגרנות בגיל מבוגר – סכנת חיים או אקמול וגמרנו?

מיגרנות בגיל מבוגר – סכנת חיים או אקמול וגמרנו?

וידיאו-תרפיה: טיפול דרך צילום לבני משפחה מטפלים

וידיאו-תרפיה: טיפול דרך צילום לבני משפחה מטפלים

להתאים את הבית לבן המשפחה המתמודד עם דמנציה

להתאים את הבית לבן המשפחה המתמודד עם דמנציה

תרופות, מזון ומה שביניהם: מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע

תרופות, מזון ומה שביניהם: מה חשוב שבן המשפחה המטפל ידע

כיצד ניתן לצמצם את הסיכונים למחלות הדמנציה?

כיצד ניתן לצמצם את הסיכונים למחלות הדמנציה?

מה חשוב לדעת על תוספי תזונה בדגש על תקופת הקורונה?

מה חשוב לדעת על תוספי תזונה בדגש על תקופת הקורונה?

משפט מניעתי: הכלים המשפטיים שמסייעים בתכנון

משפט מניעתי: הכלים המשפטיים שמסייעים בתכנון

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן