אבא שלי הוא הכי בעולם

Getty Images: Jacob Wackerhausen

הוא תמיד היה זה שיודע איך להחזיר אותי למסלול, אבא שלי, האיש הכי חזק שאני מכירה ופתאום הוא שוכב במיטה ואני צריכה לטפל בו כמו ילד וזה אבא שלי, אז אספתי מחדש את כל התקוות כדי להיות חזקה.

"לאבא שלי יש סולם" הוא שיר ילדים ידוע, אהוב ומוכר. אני חושבת שלאבא שלי אין סולם, יש לו מעין "ג'ק”, כמו שיש במוסכים.  לג'ק של אבא שלי יש תפקיד מיוחד - להרים עבורי את השמים כשאני מרגישה שהם נופלים. כשאני מתמודדת עם אתגרים לא צפויים, כשאני חסרת אונים, פוחדת, כשאני מחפשת את הדרך. אבא שלי מוציא את הג'ק, שומע, מקשיב, אוסף את המידע, מעבד ואז נותן עצה, שהיא בשום אופן לא בגדר חובה, אלא רק דעה של מישהו שאני יודעת בלב שלם שרוצה רק בטובתי. ככה הוא מרים לי את השמים.

לפני כמה חודשים הדברים השתנו מקצה לקצה. גיליתי שאבא שלי חולה. זה קרה אחרי כמעט שנה שהוא הסתובב עם כאבים ביד ושכנע את כולם שמדובר בשריר תפוס או מקסימום קרע בגיד. בסוף זה אובחן כגידול, ובגלל הזמן שחלף, כשגילינו והתחלנו לטפל, כבר היה ברור שזו עתידה להיות תקופה מאוד מורכבת.

אבא שלי הוא לא איש גדל ממדים, אבל החוזק שלו הוא פנימי. מן חוסן כזה שכשאני מסתכלת עליו אני יודעת שהכל יהיה בסדר.

ואז חיברו אותו לצינורות והתחילו להגיד שמות של כל מיני תרופות שמוזרמות לו לדם במשך 36 שעות ברצף. הוא התחיל להסתובב במחלקה האונקולוגית, בהתחלה עם חיוך ועם תחושה שהנה-הנה אנחנו יוצאים מכאן מנצחים וצ'יק צ'ק נשאיר את הכאבים מאחור.

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

                                                                                                                     

לאבא שלי יש סולם Getty Images: Sasiistock


האמת, שהוא די צדק, לפחות בכל מה שנוגע לכאבים. אלו חלפו כבר אחרי הטיפול הראשון וכולנו ראינו בזה סימן חיובי מאוד. לרגע האופטימיות שלו הצליחה להדביק גם אותנו. אפילו כשהשיער התחיל לנשור, הוא לא איבד את קור הרוח, קיבל את תופעות הלוואי של הטיפול בגבורה, כי הנה אין כאבים, אז כנראה אנחנו עושים משהו טוב. אבל אז עשו בדיקות וגילו שעם כל הכבוד לכאבים, הטיפול הכימותרפי לא ממש שינה את גודלו של הכדור שנמצא אצל אבא שלי בכתף.

אחרי הטיפולים הכימותרפיים אבא שלי, שתמיד היה טיפוס הכי עצמאי שאפשר לדמיין, הגיע אלי הביתה כדי להחלים. פתאום היוצרות התהפכו. פתאום אני הייתי צריכה להרים עבורו את השמים, לדאוג שהוא ייקח את התרופות בזמן, להכין לו את האוכל שהוא אוהב כדי לגרות את התיאבון, להקפיא מיץ לימון כדי שהוא יוכל למצוץ את הקרחון ולהעביר את תחושת הבחילה. אף פעם לא חשבתי על מצב שבו אראה את אבא שלי ככה, שהוא ישכב במיטה בלי לזוז שעות ארוכות ואני כל פעם אציץ מהחלון כדי לראות שהוא עדיין נושם. שאני אתמוך בו בהליכה למיטה כי הרגליים שלו כבר לא מצליחות להחזיק.

לשאוב את הכוח מזיכרונות טובים
לשאוב את הכוח מזיכרונות טובים Getty Images: LSOphoto


בכל הימים האלו שאבא שלי היה אצלי הרגשתי כאילו ניתנה לי מתנה שערכה לא יסולא בפז. הרגשתי שאת הרגעים האלו של השיחות, הדאגה, הצחוק ננצור בלבנו לעד, וכשהסערה תחלוף עוד נשב ונצחק על כל מה שהיה.

באחד המפגשים האחרונים עם הרופאים, אחרי שהבינו שהכימו לא באמת הצליח להקטין את הגידול, הסבירו בעדינות שיש מצב שאבא שלי יצטרך להוריד את כל היד כדי להציל את החיים שלו. הוא התנגד מיד, אמר שלא מוכן ויצאנו מהחדר בהסכמה שנקווה שלא נצטרך את הניתוח הרדיקלי. אני מתפללת שהוא לא ירים ידיים, שהוא לא יגיע לנקודה שבה הוא מעדיף שנה וחצי של חיים מאשר ניתוח מציל חיים. אני מקווה שהוא ילווה את הילדים שלי בטקסי בר המצווה, יהיה איתנו בחגים, יסלסל את ברכות השבת ויחייך כי קיבל את החיים שלו בחזרה.

ברגעים האלו אני נזכרת בחלום שמלווה אותי כמעט בכל לילה. אני רואה את אבא שלי עם שיער, מביט בי מלמעלה ומסתכל בחיוך ובעיניים בורקות. בחלום הזה הוא לובש מעין סרבל כחול. אני מקווה בסתר ליבי שהסרבל הזה הוא של המוסך, ששם אבא שלי מאפסן את הג'ק שלו כשהכל בסדר איתי. בינתיים אני עושה את הטוב ביותר כדי להרים את השמים עבורו, וגם ברגעים שנדמה שהדברים לא מסתדרים כמו שרצינו, ממשיכה ונאחזת בתקווה, לא מרפה ממנה. אני יודעת שהאמונה שלי מפיחה רוח גם במפרשים שלו, ואני לא מתכוונת לוותר, עד שהחלום שלי יתגשם.

* הסיפורים האישיים במדור זה נכתבו על מנת לשתף מניסיונם של אחרים, להגביר מודעות ואולי גם לסייע. מטבע הדברים, הסיפורים מובאים בעילום שם כדי לא לפגוע בפרטיותם של המטפלים וקרוביהם שסיפורם מובא כאן. השמות המלאים שמורים במערכת.


אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

ממשבר להזדמנות: בעקבות היציאה מהארון של נכד במשפחה דתית

ממשבר להזדמנות: בעקבות היציאה מהארון של נכד במשפחה דתית

אבא שלי ואני, או - איך מתמודדים עם הורה סיעודי תשוש נפש?

אבא שלי ואני, או - איך מתמודדים עם הורה סיעודי תשוש נפש?

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק

אנחנו מחכים לכם, הקליקו כאן