מותק, קר בחוץ: השפעות של מזג אוויר חורפי על אסטמה

תוכן רפואי נבדק על ידי Stacy R. Sampson, DO

אם אתה אחד מיותר מ-300 מיליון האנשים החיים עם אסתמה ברחבי העולם, אתה ודאי כבר יודע שמזג אוויר חורפי יכול להשפיע רבות על התסמינים שלך. בעוד אנשים מסוימים נרגשים לקראת עונת הסקי והגלישה בסנובורד, אתה צריך להיזהר במיוחד כדי לא להיקלע להתקף אסתמה. ויש לכך סיבה מוצדקת: מחקר מ-2014 מצא כי שיעור האשפוזים בבית החולים בגין התקפי אסתמה מגיע לשיאו בעונת החורף.

להלן הסיבה. 

הסיבה להחמרת תסמיני אסטמה בחורף

מה יש במזג האוויר החורפי שגורם להתעוררות של תסמיני אסתמה? על פי ארגון הבריאות העולמי (World Health Organization - WHO), אוויר קר יכול לעורר התקף אסתמה. ואם אתה גר במקום שדפוסי מזג האוויר בו עונתיים, חודשי החורף בהחלט יכולים להתבטא באוויר קר יותר.

אוויר קר זה יכול לתרום לייצור מוגבר של כיח, לגירוי דרכי הנשימה ולדלקות אחרות בדרכי הנשימה שעלולות להגביר את תסמיני האסתמה שלך. 

יחס קר: הימנעות מפעילות גופנית באוויר הפתוח ומגורמים מעוררים אחרים 

ויותר מכך, פעילות גופנית בחוץ עלולה לגרום להחמרת התסמינים. זאת משום שהאוויר הקר יכול להוביל לברונכוקונסטריקציה, היצרות של דרכי הנשימה המקשה על הנשימה. 

הוסף לכך את הנשימה המאומצת הרגילה המתלווה לפעילות גופנית בקביעות, ואת בעיות הנשימה המוגברות שמלוות את האסתמה, וכל ניסיון אתלטי מחוץ לבית נעשה מסוכן עבור הסובלים מאסתמה בחודשי החורף. 

ייתכן כי הפתרון הפשוט ביותר הוא להישאר בבית במהלך החודשים הקרים ביותר בשנה, אך הוא לא בהכרח יעזור לך להפחית את התקפי האסתמה. ארגון הבריאות העולמי מציג רשימה של אלרגנים במקומות סגורים, כגון עובש וקרדית האבק, הנחשבים כטריגרים. וסביר יותר שתיתקל בגורמים מעוררים אלה במהלך השהייה במקומות סגורים. כמו כן, סביר יותר שתיתקל בחיות מחמד ובריחות חזקים (כמו בשמים ומי קולון) כאשר אתה סגור בתוך הבית. גם אלה יכולים לתרום להגברת תסמינים של אסתמה.

בנוסף, התקפי אסתמה יכולים להתעורר בעקבות זיהומים בדרכי הנשימה. הם נוטים להתרחש בתדירות גבוהה יותר בטמפרטורות הקרות יותר של שלהי הסתיו והחורף והתרחשותם נפוצה ביותר עקב זיהום ויראלי בדרכי הנשימה העליונות.

כך תשרדו את עונת החורף

אם אתה סובל מאסתמה, אתה כנראה כבר יודע כי בחודשי החורף הקושי לנשום יכול להחמיר. אך כיצד תוכל לפעול לשיפור התסמינים?

אם חווית בעבר התקף במהלך ישיבה מול אח בוערת, יידע את החברים ואת בני המשפחה כי ריקון האח עשוי לעזור לך לנשום. ואם אתה יודע שפעילות גופנית בחוץ בחודשי החורף גורמת לך לצפצופים בנשימה, נסה למצוא פעילות חלופית במקום סגור אשר לא תקשה על הריאות שלך באותה מידה. 

התפתחות של זיהום בדרכי הנשימה יכול בהחלט להחמיר את תסמיני האסתמה שלך. הימנע מכך בעזרת מאמצים לשמירה על בריאותך. ובאותה הזדמנות, שטוף את ידיך והתרחק מכל מי שעלול להיות חולה.

כשאתה מסתובב בחוץ, נסה לכסות את פניך בצעיף קל או במסכת פנים חורפית, ונשום דרך האף. נשימה דרך האף לרוב מחממת מעט את האוויר לפני שהוא מגיע לריאות.


כמו כן, כדאי לדבר עם הרופא לגבי החמרת הסימפטומולוגיה שלך. הרופא שלך יכול לספק לך מידע נוסף על ניהול מצבך בדרך שתפחית את הסיכון להתפרצות אסתמה.

הקליקו כאן להורדת האינפוגרפיקה של אסטמה בפורמט PDF


אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD): סימני האזהרה והטיפולים שעשויים לעזור

מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD): סימני האזהרה והטיפולים שעשויים לעזור

הקשר בין נחירות, הפרעות שינה ותאונות דרכים

הקשר בין נחירות, הפרעות שינה ותאונות דרכים

תסמיני אסטמה בקרב ילדים עשויים להצביע על אלרגיה לבוטנים

תסמיני אסטמה בקרב ילדים עשויים להצביע על אלרגיה לבוטנים

מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) ואלרגיות: הימנעות מחומרים מזהמים ומאלרגנים

מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) ואלרגיות: הימנעות מחומרים מזהמים ומאלרגנים