שפעת או סתם הצטננות – כך תבחינו

Getty images: georgeclerk

בימי החורף ניכרת עלייה במספר האנשים המגיעים לבתי החולים בגלל מחלת השפעת. יחד עם זאת, חלק מהם יגלו שהתסמינים שיש להם עונים יותר להגדרה של הצטננות ותו לא. אז מה באמת ההבדל בין שפעת להצטננות ומהן דרכי הטיפול בהן?

החורף מביא עמו, לצד הגשמים ומזג האוויר הקר, גם את ההצטננות ואת מחלת השפעת, הנפוצה בעיקר בתקופה זו. אז כשהאף נוזל, הראש כואב והחום עולה - איך יודעים אם חלינו בשפעת ואנחנו צריכים לגשת לרופא או שסתם הצטננו וזה יעבור מהר. 

מהי שפעת?

שפעת (Influenza) היא מחלה ויראלית מידבקת נפוצה, המתפשטת על ידי שיעול ועיטוש. שפעת יכולה לתקוף במשך כל תקופות השנה, אבל היא נפוצה במיוחד בתקופת החורף. חלק מהתסמינים העיקריים של שפעת כוללים, בין היתר, טמפרטורה גבוהה (חום של 38 מעלות צלזיוס ומעלה), עייפות וחולשה, כאבי ראש,  כאבים כלליים, שיעול יבש ועוד. חולה שפעת עלול להרגיש מותש פיזית, ללא יכולת לעשות פעילות כלשהי – לבד מאשר לנוח במיטה עד שההרגשה הכללית תשתפר. סימפטומים נוספים של שפעת, הדומים יותר להצטננות - כמו נזלת, התעטשויות וכאבי גרון, נוטים להיות פחות חמורים מאשר הסימפטומים שצוינו לעיל. באופן כללי, הסימפטומים הנגרמים על ידי נגיפי השפעת נוטים להתחיל יותר מוקדם יותר, בהשוואה לאלה המאפיינים הצטננות, להיות חמורים יותר ולהימשך זמן רב יותר. משך זמן המחלה הוא בדרך כלל עד שבוע, על אף שתחושת העייפות עלולה להימשך זמן רב יותר. רוב האנשים יעברו תהליך של התאוששות מלאה ולא יחוו בעיות נוספות, אבל אנשים מבוגרים ואנשים עם מצבים רפואיים מסוימים עלולים לפתח סיבוכים.  

איך נדבקים בשפעת?

נגיף השפעת נמצא במיליוני טיפות זעירות שיוצאות מהאף ומהפה בעת שיעול או התעטשות של אדם נגוע. אותן טיפות תלויות באוויר למשך זמן מה עד שהן נוחתות על משטחים שונים, שעליהם יכול הנגיף לשרוד עד 24 שעות. פריטים יומיומיים בבית ובמקומות ציבוריים יכולים בקלות להיות מזוהמים בווירוס השפעת - כולל מזון, ידיות הדלת, שלט רחוק, מעקות, מכשירי טלפון ומקלדות מחשב. 

כיצד אפשר למנוע הידבקות?

כדי להימנע מהידבקות בנגיף השפעת יש לשטוף את הידיים באופן קבוע עם סבון ומים חמים, וכן לנקות משטחים כגון מקלדת המחשב, הטלפון וידיות הדלת. כדי לעצור את התפשטות השפעת מומלץ להימנע ממגע מיותר עם אנשים אחרים בזמן מחלה. ההמלצה הכי טובה היא להישאר בבית ולהימנע מהגעה לעבודה או לבית הספר - עד שהחולה מרגיש טוב יותר. אצל אנשים מסוימים הנמצאים בסיכון חמור יותר לחלות בשפעת, מומלץ לבצע ​​חיסון נגד שפעת או להשתמש בתרופות אנטי וירליות כדי לסייע בהפחתת הסיכון להידבק. 

מהי הצטננות?

הצטננות (Common Cold) גורמת בדרך כלל לנזלת, לגודש באף ולהתעטשויות, ולעתים מלווה גם בכאב גרון, שיעול, כאב ראש וסימפטומים נוספים. ילדים עלולים ללקות בהצטננויות פעמים רבות במהלך השנה בשל הידבקות מילדים אחרים, וההורים, לעתים קרובות, ידבקו בהצטננות מילדיהם.

הצטננות יכולה להתרחש לאורך כל השנה, אך בדומה לשפעת היא נפוצה יותר בעונת החורף והגשמים. נגיף ההתקררות מתפשט דרך טיפות אוויר זעירות, המשתחררות כאשר האדם המצונן מתעטש, משתעל, או נושף דרך אפו. התסמינים בדרך כלל מתחילים יומיים או שלושה ימים לאחר המגע עם הנגיף ועלולים להימשך עד שבוע. הסימפטומים משפיעים בעיקר על האף (יבוא לביטוי כאמור בנזלת, גודש באף והתעטשויות), אצל מבוגרים וילדים גדולים לרוב לא יופיע חום או שיהיה חום נמוך, ורוב ההצטננויות יחלפו אחרי כמה ימים. 

מהן דרכי הטיפול בשפעת ובהצטננות?

בדרך כלל, אפשר לטפל בתסמיני השפעת וההצטננות על ידי מנוחה, שמירה על חום גוף תקין ושתייה מרובה של מים בכדי למנוע התייבשות. רוב החולים מרגישים טוב יותר בתוך שבוע, אך אם אחרי שבוע יש עדיין חום והרגשה לא טובה – אפשר לקחת תרופות המיועדות להפחתת גודש באף ולשיכוך חום וכאבים, כמו אקמול צינון ליקוויג'ל לטיפול ביום. תרופה זו מכילה פראצטמול ופסאודואפדרין הידרוכלוריד, והיא מיועדת להקלה על הצטננות וגודש באף המלווים בחום ובכאב, לטיפול ביום. יש לעיין בעלון לצרכן טרם לשימוש בתרופה זו.  


אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

סובלים מנדודי שינה? אל תדחו את הטיפול

סובלים מנדודי שינה? אל תדחו את הטיפול