מדוע אנו עשויים לחוש כאב לאחר פעילות גופנית?

האם אי- פעם חשת כאבים לאחר שניסית פעילות גופנית חדשה או כשניסית לדחוף את עצמך חזק יותר מהרגיל ברוטינה הרגילה שלך?

כאבי שרירים אשר מופיעים יום או יומיים לאחר פעילות גופנית יכולים להשפיע על כל אחד, ללא קשר לרמת הכושר שלו. אך אל תיתן לזה להרתיע אותך – כאב מסוג זה הוא לרוב נורמלי, הוא לא נמשך לאורך זמן ולרוב הוא סימן לשיפור ברמת הכושר הגופני שלך. הנה כמה טיפים שיעזרו לך לנהל את כאבי השרירים בצורה חכמה יותר.

מדוע השרירים כואבים לאחר פעילות גופנית?

כאבי שרירים לאחר פעילות גופנית, ידועים בתור כאבים מושהים (DOMS-Delayed Onset Muscle Soreness), והם יכולים להופיע כאשר אתה מתחיל תוכנית אימונים חדשה, משנה רוטינת אימונים קיימת, או מגביר את משך או אינטנסיביות הרוטינה שלך. כאשר השרירים נדרשים לעבוד קשה יותר ממה שהם רגילים, או באופן שונה, נגרמים קרעים מיקרוסקופיים בסיבי השריר, דבר המוביל לכאבי שרירים או נוקשות בשרירים. אנשים נוטים לחשוב ש- DOMS מופיעים בעקבות הצטברות חומצה לקטית בשרירים, אך חומצה לקטית לא קשורה לתהליך זה.

על מי DOMS משפיע?

כל אחד יכול לפתח DOMS, אפילו אלו אשר מתאמנים במשך שנים, כולל ספורטאי עילית. עובדה זו עלולה להרתיע אנשים אשר מעוניינים להתחיל לעסוק בספורט, ועלולה לפגום בהתלהבות ההתחלתית שלהם להכנס לכושר. החדשות הטובות הן שתדירות הופעת הכאבים תפחת ככל שהשרירים שלך יתרגלו לדרישות הגופניות החדשות שאתה מעמיד בפניהם. הכאבים הם חלק מתהליך ההסתגלות של הגוף, אשר מובילים לסיבולת וחוזק גדולים יותר, ככל שהשרירים מתאוששים וגדלים.

כמה זמן DOMS נמשכים?

DOMS נמשכים בדר"כ בין 3 ל- 5 ימים. הכאב, אשר יכול לנוע מרמת חומרה קלה עד גבוהה, לרוב מופיע יום או יומיים לאחר האימון. אין לבלבל סוג זה של כאבי שרירים עם סוגים אשר מופיעים בזמן הפעילות הגופנית, כמו כאבים חריפים, פתאומיים וחדים אשר עלולים להעיד על פציעה, כמו פציעה של הליגמנטים או פציעה של הגיד והשריר.

כיצד ניתן לטפל ב- DOMS?

אין דרך אחת פשוטה לטפל ב-  DOMS ובכל מקרה מומלץ להתייעץ עם הרופא.

שום דבר לא אפקטיבי ב- 100%. ניתן לבצע את הפעולות הללו על- מנת להקל על חלק מהסימפטומים:

  • מנוחה
  • קירור האזור הכואב
  • עיסוי
  • נטילת משככבי כאבים

לרוב, DOMS לא מצריכים טיפול תרופתי, אולם במידת הצורך ניתן לקחת משכך כאבים, כגון אופטלגין. אופטלגין היא תרופה שאינה מצריכה מרשם רופא, ומיועדת לשיכוך כאבים בינוניים עד חזקים. ניתן להיוועץ עם רוקח בבית המרקחת לגבי המינון המתאים לרמת הכאב שלך. אם הכאבים לא חולפים, מחמירים או הופכים בלתי-נסבלים, אם מופיעים נפיחות משמעותית או צבע שתן כהה, או בכל מקום של ספק  יש להיוועץ עם הרופא המטפל.


אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

סובלים מנדודי שינה? אל תדחו את הטיפול

סובלים מנדודי שינה? אל תדחו את הטיפול