6 טיפים לטיפול בצינון

Getty images: dragana991

היא גורמת להתעטשויות, חום וכאבי ראש, ולמרות שמדובר בהרגשה נוראית זה סך הכל וירוס שעובר תוך כמה ימים: כל מה שחשוב לדעת על הצטננות – כיצד ניתן להימנע מהידבקות ואיך אקמול צינון יכול לעזור

הצטננות היא זיהום ויראלי של האף והצוואר (דרכי הנשימה העליונות), ולמרות שזה לא תמיד מרגיש כך, לרוב מדובר במצב רפואי שאינו מזיק. ילדים מתחת לגיל שש נמצאים בסיכון הגבוה ביותר להצטננות, ומבוגרים בריאים יכולים לצפות לשתיים או שלוש תקופות של הצטננות בשנה. רוב האנשים מתאוששים מהצטננות לאחר תקופה של בין שבוע ל-10 ימים. אולם, אצל מעשנים הסימפטומים עשויים להימשך זמן רב יותר. במידה והתסמינים אינם משתפרים, רצוי לגשת לרופא המשפחה.

הסימפטומים של הצטננות מופיעים לרוב עד שלושה ימים לאחר החשיפה לנגיף הגורם להתקררות, והם כוללים: אף דולף, התעטשויות, חום, כאב גרון וכאבי ראש - לעתים בשילוב של מספר תסמינים יחד. מלבד זאת, ההרגשה הכללית היא רעה.

כדי להילחם בתופעה המטרידה, הנה כמה טיפים שיעזרו לכם למנוע הצטננות:

1. הימנעו מעישון

עישון יכול להעלות את הסיכוי לחלות בהצטננות ולכן רצוי להימנע מכך בכלל, ובפרט בתקופות סיכון, כמו סתיו וחורף.

 2. הימנעו משהייה במקומות עמוסים באנשים

במידה ואתם נמצאים בקרבת אנשים רבים, כמו בבית הספר או במטוס, אתם עלולים להיות חשופים לווירוסים הגורמים הצטננות. בתקופות בהן המערכת החיסונית חלשה, ובייחוד בתקופות סיכון כמו הסתיו והחורף, רצוי להימנע ככל הניתן משהייה במקומות צפופים.

3. הפחיתו צריכת אלכוהול

צריכה כבדה של אלכוהול פוגעת בכבד - שהוא מסלק הרעלים העיקרי של הגוף. כתוצאה מכך, מחוללי מחלות מכל הסוגים - ובהם גם מחוללים של הצטננות - לא יעזבו את הגוף במהירות. זו הסיבה ששתיינים כבדים נוטים יותר לחלות. אלכוהול אף מייבש את הגוף ולמעשה נוטל יותר נוזלים ממה שהוא מוסיף.

4. שמרו על היגיינה

נקו את הידיים ביסודיות ולעתים קרובות עם מים וסבון. במידה ואלה אינם נמצאים בהישג יד, השתמשו באלכוהול. מומלץ לחטא את החפצים האישיים שלכם, כולל חיטוי של המטבח, משטחי אמבטיה, ומומלץ לשטוף את הצעצועים של  הילדים מעת לעת. צריכים להתעטש? התעטשו לתוך נייר טישו וזרקו אותו מיד לפח, ולאחר מכן שטפו את ידיכם בזהירות. אין לכם נייר טישו? התעטשו או השתעלו בעיקול המרפק שלכם. בצורה זו ניתן לשמור על כפות ידיים נקיות. כמו כן, אל תחלקו כוסות שתייה או כלים עם בני משפחה אחרים. השתמשו בכוס שלכם או בכוסות חד פעמיים כאשר אתם או קרוביכם חולים. טיפ נוסף: שימו תווית על הכוס עם שמו של האדם עם הצינון.

5. שתו הרבה מים

מים מסייעים בסילוק רעלים שונים מהגוף, וכך גם יכולים למנוע הצטננות. הכמות היומית המומלצת כשני ליטרים של מים ביום לאדם מבוגר. צבע שתן שקוף, יהווה אינדיקציה לשתייה מספקת.

6. הקפידו על אורח חיים בריא

שמרו על עצמכם. אכילה טובה, פעילות גופנית ותכנון נכון של זמני שינה, יחד עם הורדה בלחץ של העבודה והמשימות, מסייעים במניעת הצטננות. 

כיצד ניתן להקל על הצטננות?

אקמול צינון ליקוויג'ל לטיפול ביום מכיל פראצטמול לצורך הורדת חום ושיכוך כאבים ופסאודואפדרין הידרוכלוריד להקלה בגודש באף. על כן, הוא מיועד להקלה בתסמיני הצטננות וגודש באף. אקמול צינון ליקוויג'ל לטיפול בלילה מכיל גם הוא פראצטמול ופסאודואפדרין הידרוכלוריד. בנוסף התרופה מכילה  כלורפניראמין מאלאט, אנטי- היסטמין המשמש לטיפול במצבים אלרגיים. תרופות אלה ניתנות ללא צורך במרשם רופא והן מותרות לשימוש למבוגרים ולילדים מעל לגיל 12. יש לעיין בעלון התרופה לצרכן לפני השימוש. חשוב לציין כי קיימים תכשירים נוספים ללא מרשם להקלה על הצטננות.


אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

סובלים מנדודי שינה? אל תדחו את הטיפול

סובלים מנדודי שינה? אל תדחו את הטיפול