לפתוח יומנים – כך תנהלו את המיגרנה

Getty Images: Kristen Prahl

מעקב אחר התקפי המיגרנה ותיעוד של כמה מהמאפיינים יכול להפוך לכלי רב עוצמה בניהול המחלה. כך תוכלו לקחת חלק פעיל במסע שלכם לחיים טובים יותר ונטולי סבל לצד המיגרנה

אין ספק שמיגרנה היא הרבה יותר מכאב ראש טורדני, ובעולם מדברים עליה כאחד מהגורמים המובילים למוגבלות ונכות, אך גם לא מדובר בגזירת גורל לחיי סבל. כיום, כשלעולמות הרפואה הבנה טובה של המיגרנה, מהלך המחלה והגורמים לה, ועם סט של טיפולים יעילים, אפשר לחיות לצד המיגרנה באיכות חיים טובה ובמינימום התקפים. אחד מהכלים החשובים לניהול יעיל של המיגרנה ומתן תובנות חשובות עבורכם ועבור הרופא או הרופאה המטפלים בכם הוא יומן מיגרנה.

ביומן מיגרנה תוכלו לאפיין כל התקף מיגרנה באמצעות חמש קטגוריות: עוצמת ההתקף על פי סולם כאב, מאחד עד עשר, משך הכאב, פעילויות שהושפעו מהכאב כמו היעדרות מהעבודה או קשיי הירדמות, טריגרים לכאב, כמו שינויים במזג האוויר, דילוג על ארוחה, מחסור בשינה או עודף שינה וכיוצא באלה והאם נטילה של תרופה הביאה להקלה בכאב או לא.

מעקב ורישום של המאפיינים הללו יכולים לסייע לכם, בין היתר, לזהות דפוסים חוזרים או טריגרים פוטנציאליים למיגרנות שלכם, למשל מזונות מסוימים, מתח, חוסר שינה, שינויים הורמונליים וגורמים סביבתיים. זיהוי של אותם טריגרים והימנעות או ניהול שלהם יכולים לסייע לכם להפחית את התדירות והחומרה של המיגרנות. למעשה, המעקב והרישום יאפשר לכם להבין באיזו מידה משפיעים התקפי המיגרנה באופן ממשי על היום־יום שלכם, על מערכות היחסים שלכם והרווחה הרגשית שלכם. האם החמצתם יום עבודה או שהחלטתם להגיע אבל לא הצלחתם להתרכז? אולי הייתה פעילות חברתית או משפחתית שהעדפתם לוותר עליה בגלל הכאב או שאולי לא הצלחתם להירדם כל הלילה? השתתפות פעילה בניהול המיגרנה באמצעות מעקב תאפשר לכם לנקוט בגישה פרו־אקטיבית, ולבצע בחירות שבסופו של דבר יאפשרו לכם להחזיר את השליטה על בריאותכם לידיים שלכם ולנקוט באסטרטגיות כאלו ואחרות שישפרו את איכות החיים שלכם.

ניהול יומן המיגרנה עשוי לשמש ככלי עזר חיוני גם לרופא או לרופאה שלכם. במעקב אחר התסמינים השונים, כמו עוצמת ההתקף ומשך ההתקף, הרופא או הרופאה שלכם יוכלו להעריך האם יש צורך לא רק בשינויים באורח החיים אלא גם בטיפול התרופתי הניתן לכם, כדי לאפשר תוכנית טיפולים מותאמת יותר עבורכם. כך למשל, במקרים שבהם המיגרנה מופיעה יותר מארבעה ימים בחודש, ההמלצה היא בדרך כלל לשקול טיפול תרופתי מונע. תיעוד של התקפי המיגרנה ביומן יאפשרו לכם לבחון כמה פעמים בחודש מופיע ההתקף.

על ידי שמירת תיעוד מפורט של התדירות, העוצמה, הטריגרים והדפוסים של מיגרנות, ניתן לזהות מגמות ולקבל החלטות מושכלות לגבי אסטרטגיות טיפול ולאפשר לרופאים המטפלים להתאים תוכניות טיפול מותאמות אישית הנותנות מענה לצרכים ספציפיים, מה שמוביל לניהול טוב יותר של הסימפטומים ובסופו של דבר לשיפור ה־Well Being.

האמור אינו מהווה המלצה ו/או ייעוץ רפואי כלשהם. להמשך בירור יש לפנות לרופא.ה המטפל.ת

להורדת יומן מיגרנה>>> יומן מיגרנה


רשימת מקורות:

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

טבעי שתשאלו - רופאים ומטופלים מדברים על מיגרנה

טבעי שתשאלו - רופאים ומטופלים מדברים על מיגרנה

עד כמה נפוצה המיגרנה בישראל? מחקר ישראלי חדש מציג תוצאות מפתיעות

עד כמה נפוצה המיגרנה בישראל? מחקר ישראלי חדש מציג תוצאות מפתיעות