מה הקשר בין הסלמון שאכלה הסבתא בהריון ל- IQ של הנכדה?

כולנו יודעים עד כמה לתזונה שלנו יש השפעה על הבריאות, המראה שלנו ואפילו על איך שאנחנו מרגישים. אבל האם אי פעם חשבת שלתזונה שלך יש יכולת להשפיע על הילדים ואפילו הנכדים שלך?

כולנו יודעים עד כמה לתזונה שלנו יש השפעה על הבריאות, המראה שלנו ואפילו על איך שאנחנו מרגישים.

salmon.jpg

אבל האם אי פעם חשבת שלתזונה שלך יש יכולת להשפיע על הילדים ואפילו הנכדים שלך?

מסתמן שמה שאנחנו אוכלות משפיע לא רק עלינו, אלא גם על ילדינו ואפילו על נכדינו בכל תחומי החיים.

מחקרים אחרונים בתחום מראים כי לתזונה בראשית החיים, ישנה השפעה ארוכת טווח על בריאות התינוק והתפתחותו גם כאדם בוגר. תקופה זו מתחילה כבר מרגע ההתעברות ובמשך השנתיים הראשונות לחיים, ומכך גם חשיבותה של התזונה שלנו במהלך ההיריון, ואף טרם הכניסה להריון.

למעשה הוכח, כי תקופה זו של הימים הראשונים לחיים מהווים חלון הזדמנויות בלתי חוזר בכל הנוגע ל"תכנות" בריאותו, צמיחתו והתפתחותו העתידית של התינוק – מהעוברות ועד לבית הספר ושלבים מאוחרים יותר.

תכנות? למה הכוונה?

אנו יודעים שהאנושות כולה מתפתחת ומשתנה בצורה מהירה מאוד, דברים שהיום כל תינוק מבין בקלות לא היו מובנים מאליהם מספר דורות קודם לכן, עם זאת, כאשר אנו בוחנים באיזה מידה השתנה ה- DNA שלנו במהלך השנים, אנו מגלים שהשינוי המהיר לא התרחש במקביל גם ב- DNA שלנו, מימי האדם הקדמון ועד היום השתנה ה- DNA שלנו באחוזים בודדים בלבד. כלומר, ה- DNA עובר שינויים מינוריים על פני דורות רבים אבל האדם מתפתח ומשתנה בצורה מהירה מאוד.

כיצד הדבר אפשרי?

מסתבר שלמרות שהשינויים ב- DNA זניחים מדור לדור, יש באפשרותנו "לתכנת" אותו בכל דור מחדש, על ידי מתן של ביטוי או השתקה של גנים מסוימים.

התקופה שבה נעשים הכי הרבה "תכנותיים גנטים" היא תקופת העוברות והשנים הראשונות לחיים- זוהי התקופה בה התפתחות המוח והגדילה הם המהירים והמשמעותיים ביותר מכל תקופה אחרת בחיים.

ההשפעה של "התכנות" הגנטי נשמרת "בזיכרון" ולכן משפיעה לא רק בהווה על בריאותו והתפתחותו של התינוק אלא גם על עתידו ואפילו על עתיד הדור הבא.

כאמור, אחד הדברים שנמצאו כמשפיעים על "התכנות" הגנטי הוא תזונת האם במהלך ההיריון ותזונת התינוק.

ככל שעובר הזמן, אנו מתחילים להבין את חשיבות התזונה הנכונה וכיצד היא משפיעה על גופנו בצורה רחבה יותר מאשר כספק אנרגיה לגוף, ובעיקר בתקופת העוברות והשנים הראשונות לחיים.

עוד על חשיבות התזונה

אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

סובלים מנדודי שינה? אל תדחו את הטיפול

סובלים מנדודי שינה? אל תדחו את הטיפול