הכינו את ארון התרופות שלכם לחורף

Getty Images: Westend61

עם בוא החורף, התורים בבתי המרקחת מתחילים להתארך. קבלו מדריך קצר על התרופות שכדאי להחזיק בבית בתקופה זו.

החורף בפתח, והכנו לכם מדריך קצר להתמודדות עם המחלות השכיחות. אז מה יהיה לנו העונה? נזלת, שיעול, חום? בעונת החורף אנו רואים יותר נגיפים נשימתיים, העיקריים שבהם הם נגיפי רינו. Rhinoviruses - נגיפים אלו יכולים לפלוש לדרכי הנשימה, שכוללות את האף, הלוע, הגרון, קנה הנשימה והסימפונות. ואז, לרוב הם יגרמו להתקררות (צננת Common cold) = שתתבטא בתסמינים כגון נזלת וגודש באף, שיעול וחום. בדרך כלל תסמינים אלו נמשכים שבעה עד עשרה ימים, גורמים לאי נוחות, משביתים ופוגעים באיכות החיים. אצל אנשים עם מערכת חיסון מוחלשת או מחלות נשימה כגון אסתמה, ההתקררות עלולה להוביל לסיבוכים כגון ברונכיטיס או דלקת ריאות.

אז איך מטפלים? 

הצטננות

התאים שמצפים את דרכי הנשימה (תאי אפית) נמצאים במגע ישיר עם הסביבה, והם היעד העיקרי לחדירת פתוגנים (מחוללי מחלות).בתגובה להידבקות בהם, תאי האפיתל בדרכי הנשימה מייצרים תגובות חיסוניות (דלקתיות) נגדם; באזור האף הפתוגנים עוגנים בתאי האפיתל וגורמים לשחרור של מתווכים דלקתיים (כגון ציטוקינים, חלבונים מעודדי דלקת). מתווכים אלו נמצאו בהפרשות נזלת שנדגמו במחקרים ממטופלים שהתקררו. כלומר, נזלת ותסמיני התקררות נוספים הם ביטוי לתגובה חיסונית של הגוף המארח ולא נגרמים מהפתוגנים עצמם.

איך מטפלים? ניתן להקל את התסמינים בעזרת תרופות לבליעה שבין השאר מכילות את החומר הפעיל פסאודואפדרין, שמכווץ כלי דם ומפחית גודש באף, ואת החומר הפעיל פראצטמול, שחוסם אותות כאב במוח ומשפיע על האזור המוחי שמווסת את חום הגוף וכך תורם לשיכוך כאבים והורדת חום (תרופות אלו הן למשל אקמול צינון ליקוויג'ל ואקמול צינון ושפעת). ניתן להיעזר גם בטיפות אף שמכילות את החומר הפעיל אוקסימטזולין ונגזרותיו, שמכווץ כלי דם באף ועל ידי כך מפחית את הגודש באף (כגון תרסיס האף או ליינקס, אשר קיים גם לילדים מגיל שנתיים ומעלה).

שיעול

שיעול הוא רפלקס הגנתי שפועל בעקבות גירוי קולטנים שנמצאים בדרכי הנשימה. מטרתו לפנות הפרשות וחלקיקים מדרכי הנשימה ולהגן מפני שאיפת חומרים וגופים זרים כגון פתוגנים, נזלת, ומתווכים דלקתיים. כלומר, יש לו תפקד מגן חשוב בדרכי הנשימה והריאות. אך לעתים הוא עלול להיות מוגזם ולהזיק לרירית דרכי הנשימה. בניגוד לשאר תסמיני ההתקררות, הוא יכול להימשך יותר משבועיים.

איך מטפלים? ניתן להשתמש בתרופות שבין השאר מכילות את החומר פעיל דקסטרומטורפן(שמדכא את רפלקס שיעול). כגון אקמול צינון ושפעת.

חום

המוח שומר על טמפרטורת גוף קבועה ותקינה 37-36 מעלות צלזיוס בבדיקה בפה. טמפרטורה של 38 מעלות ומעלה נחשבת לחום, טמפרטורה מעל 39.5 מעלות נחשבת לחום גבוה, וטמפרטורה שעולה על 41 מעלות נחשבת לחום גבוה מאוד.

עליית חום הגוף היא תגובה חיובית וטבעית של מערכת חיסון לחדירת פולשים כגון נגיפים וחיידקים. היא חיונית למאבק בהם וכפי הנראה מסייעת למערכת החיסון לפגוע בשרידותם. לכן מומלץ לטפל בחום רק אם הוא גורם לאי נוחות (בדרך כלל מעל 39 מעלות).טמפרטורה שמעל 42 מעלות עלולה לגרום לנזק מוחי, אך נדיר מאוד שחום הגוף יגיע אליה.

איך מטפלים? ניתן ליטול תרופות שמכילות פראצטמול (כגון אקמול או אבקמול - אקמול, רק באבקה). כאשר החום גבוה ואינו מגיב לאמצעי טיפול אחרים נמשך יותר משלושה ימים, יש לפנות לרופא. אפשרות אחרת היא להשתמש בתרופות שמכילות את החומר הפעיל איבופרופן, המשמש כמשכך כאבים קלים עד בינוניים, נוגד דלקת וגם מוריד חום. כאשר מדובר בתינוקות, פעוטות וילדים, ניתן להשתמש במשככי כאבים ומורידי חום מבוססי פראצטמול (למשל תרופות ממשפחת אקמולי), או בתרופות שמכילות איבופרופן (כגון אייבו לילדים של טבע תרחיף המשכך כאבים ומוריד חום בתוך -15 דקות ומשפיע עד 8 שעות. מגיל חצי שנה ומעלה ללא מרשם רופא).חשוב לציין כי בתינוקות עד גיל חודשיים חום העולה על 38 מעלות וחום העולה על 41 אצל ילדים, בכל גיל נחשבים למצבי חרום רפואיים ומצריכים פניה דחופה לטיפול רפואי.

לסיכום,

כאשר התסמינים גורמים לסבל ופוגעים בתפקוד, מומלץ לטפל בהם.
ישנן תרופות רבות שיכולות להפחית אותם, וניתן ליטול אותן ולנשום לרווחה.
שיהיה לכולנו חורף חמים ונעים.


* המלצות אלה אינן בגדר המלצה/עצה/ חוות דעת רפואית ואינן מחליפות ייעוץ רפואי ו/או מקצועי. מטרתן היחידה היא להרחיב את הידע האישי של המשתמשים.

ליינקס: יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש . ליינקס מכיל Xylometazoline HCl 0.1%.
ליינקס לילדים מכיל Xylometazoline HCl 0.05%

אקמול/אקמולי פורטה/אבקמול: משכך כאבים ומוריד חום. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש. מכיל: פראצטמול/

אקמול צינון ושפעת/ אקמול צינון ליקווי ג'ל: יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש. מכיל: פראצטמול
וחומרים פעילים נוספים.

אופטלגין: יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש. מכיל: דיפירון.


אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

סובלים מנדודי שינה? אל תדחו את הטיפול

סובלים מנדודי שינה? אל תדחו את הטיפול