שלוש אלרגיות נדירות שלא שמעתם עליהן

gettyimages

אלרגיה למים, למחזור החודשי או לבשר? קבלו שלוש אלרגיות שסביר להניח שלא ידעתם שהן בכלל קיימות. ומדוע חשוב שתדעו?

בטח כבר שמעתם בעבר את המושג "קדחת השחת" או פגשתם אדם שנשבע שהוא אלרגי לחתולים ו/או כלבים ואו/ו חיית מחמד אחרת. בטוח שאתם מכירים מישהי שאפה דולף גם באמצע הקיץ והיא מתעטשת מכל דבר שפורח.

אלרגיה היא תגובת יתר של מערכת החיסון לחומרים שונים, שמתבטאת בהפרשה מוגברת של היסטמין – חומר שמיוצר בגוף ומעורר את תסמיני האלרגיה.

חומרים מעוררי אלרגיה (אלרגנים) מקיפים אותנו מכל עבר, מבלי שהם גורמים לתגובה או מזיקים לרובנו. אולם על פי הערכות כ-25% מהאוכלוסייה, ילדים במיוחד, הינם בעלי נטייה משפחתית לאלרגיות. עבורם התקלות באלרגן כזה או אחר יכולה לגרום למערכת החיסון לפעול ביתר ולעורר תסמינים כאלה ואחרים, קלים עד מטרידים.

תגובה אלרגית יכולה להתבטא על גבי העור או בדרכי הנשימה. התסמינים האופייניים הם התעטשות, נזלת אלרגית, דמעות, פריחה עקצוץ וכדומה. בדרך כלל התסמינים מתחילים מיד לאחר חשיפה לאלרגן, אבל במקרים מסוימים יכולות לחלוף שעות, אפילו ימים, עד להופעת התסמינים.

ישנה רשימה ארוכה של אלרגנים נפוצים:

  • אבקני פרחים
  • קרדית אבק הבית
  • חיות מחמד
  • סוגי מזון
  • ג'וקים
  • תרופות מסוימות
  • עובש
  • ועוד.

אבל ישנם חומרים שקשה מאד לאתר ושסביר להניח שמעולם אפילו לא שמעתם עליהם. הנה כמה דוגמאות לאלרגיות נדירות שכדאי שתכירו.

אלרגיה לבשר או תסמונת אלפא-גאל

תסמונת אלפא גאל (Alpha-gal syndrome) תסמונת נדירה שמתבטאת בתסמיני אלרגיה, שמתרחשים כמה שעות אחרי אכילת בשר. מאחר שמרבית המקרים התרחשו באזור מסוים בארצות הברית, החלו רופאים לחפש מה משותף למי שלקו בתסמונת. עד מהרה התבררה התעלומה: מרבית המתלוננים התגוררו באזורים כפריים ודיווחו על עקיצה של קרצייה מסוג מסוים - קרציית הכוכב הבודד. בהמשך התברר כי עקיצת הקרצייה, מעוררת את מערכת החיסון לפתח נוגדנים נגד מולקולת הסוכר galactose-alpha-1,3-galactose, או בקיצור- אלפא גאל. זו מולקולה שנמצאת בתאי גופם של מרבית היונקים.

להבדיל מסוגי אלרגיה אחרים, בהם התגובות האלרגיות מופיעות לרוב תוך זמן קצר לאחר החשיפה לאלרגן, באלרגיה זו התגובה מתחילה בין 4 ל-8 שעות לאחר אכילת בשר, ומזונות שמבוססים על מוצרים מן החי, כגון מוצרי חלב.

למה כדאי לדעת על האלרגיה הזו?

המידע המחקרי מצביע על כך שתסמונת אלפא גאל קשורה לעקיצה או נשיכה של מינים שונים של קרציות. לכן, אחת ההמלצות היא להימנע ככל האפשר מעקיצה ובפרט אם כבר אובחנת עם התסמונת. עקיצות נוספות עלולות לעורר תגובות אלרגיות מסכנות חיים.

אלרגיה למים: מה עושים כשאי אפשר אפילו להתקלח?

מים הם מקור החיים. הגוף שלנו מכיל בממוצע כ-60% מים. רובנו נהנים מטבילה בים או בבריכה, ממקלחת נעימה או שכשוך בג'קוזי. אך ישנה קבוצה קטנה של אנשים, מרביתם הן נשים, שכל מגע של מים בעורם מעורר תגובה אלרגית בעור: מגירודים קשים ועד להופעת שלפוחיות (אורטיקריה אקווגנית). תגובה אלרגית שמתבטאת בפריחה אדומה ומגרדת על פי העור.

הגורמים לאלרגיה הזו עדיין לא זוהו, והיא עלולה להתפרץ בתגובה למגע עם מים מתוקים, מים מלוחים, חמים או קרים, ואפילו במגע עם רוק או זיעה. כמו כן, עדיין לא ברור אם זו תגובה לחומרים המומסים במים או המים עצמם הם שגורמים לאלרגיה.

למה כדאי לדעת על האלרגיה הזו?

אמנם מדובר על אלרגיה נדירה למדי, אלא שבמקרים מסוימים היא עלולה לגרום לתופעות חמורות. כמו כן, כדאי להבין שהתופעה מופיעה בדרך כלל לאחר גיל ההתבגרות או במהלכו והיא שכיחה בקרב נשים לעומת גברים.

אלרגיה להורמונים: מה הקשר בין פריחה ובין המחזור חודשי?

הורמוני המין משפיעים על תכונות ה"גבריות" ו"הנשיות" אבל לא רק: יש להם השפעה חשובה על התפתחות ועל וויסות של תהליכים פיזיולוגיים רבים בגוף האדם, על מערכת העצבים, על מערכת החיסון ועוד.

קבוצות מחקר שונות תיעדו קשר בין תלונות הקשורות למחזור החודשי ולווסת ובין תגובה של מערכת החיסון שנקראת אורטיקריה – תגובה אלרגית שמתבטאת בפריחה אדומה ומגרדת על פני העור.

למה כדאי לדעת על האלרגיה הזו?

משום שהמידע שהצטבר קושר בין תגובה אלרגית להורמוני המין לא רק בעור, אלא כפי הנראה ישנם גם ביטויים גינקולוגיים שונים שיכולים להיגרם מהתופעה כגון תסמונת קדם ויסתית.

אז מה אתם יכולים לעשות כשתסמיני אלרגיה מציקים לכם?

על פי הערכת משרד הבריאות, כ-25-40% מהאוכלוסייה בישראל סובלים מאחת המחלות האלרגיות, אשר שכיחותן הולכת ועולה בעשורים האחרונים.

ישנם אלרגנים שניתן ללמוד כיצד להימנע מהם, בפרט כשמדובר באלרגניים עונתיים, כמו אלה הגורמים ל"קדחת השחת". זו נחשבת לאלרגיה השכיחה ביותר בעולם. קדחת השחת אמנם אופיינית בעונות מסוימות, כגון אביב או סתיו, אך יש שאצלם התסמינים – נזלת אלרגית, בפרט, מופיעים לכל אורך השנה.

אם נדמה לכם שאתם סובלים מאלרגיה זו או אחרת, ההמלצה היא לפנות לרופא להמשך בירור ויעוץ אישי ולקבלת טיפול תרופתי מתאים, כגון אלרג'יקס, תרופה השייכת למשפחה של תרופות הנקראות אנטי-היסטמינים. אלרג'יקס מכילה את החומר הפעיל לורטדין, אינה דורשת מרשם רופא. התרופה נלקחת כטבליות לבליעה, ופועלת להקלת תסמיני נזלת אלרגית בפרט ותסמיני אלרגיה נוספים בכלל על ידי הפחתת ההפרשה המוגברת של היסטמין. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש.

*הכתבה אינה מהווה ייעוץ ו/או המלצה רפואית כלשהי ובכל מקרה מומלץ להיוועץ עם הרופא המטפל.


אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

סובלים מנדודי שינה? אל תדחו את הטיפול

סובלים מנדודי שינה? אל תדחו את הטיפול