משפחה עם מיגרנה

Getty images: 10'000 Hours

מחקרים הראו כי המיגרנה משפיעה לא רק על איכות החיים של האדם המתמודד עם המחלה אלא על כל הסובבים אותו, ועשויה לערער את כל הדינמיקה המשפחתית. אם נדע להתנהל נכון מול המיגרנה ונסייע יחד בניהול המחלה כך נוכל גם לשמור על חיי משפחה טובים לצד המיגרנה

החיים עם בן או בת משפחה המתמודדים עם מיגרנה עשויים להיות מאתגרים למדי. מצד אחד, הוא זקוק לתמיכה שלכם, לעזרה עם ניהול הסימפטומים, הטיפול התרופתי וההבנה שלכם, לא אחת זה דורש הרבה מאוד סבלנות. מצד שני, כשבן או בת המשפחה שלכם מתמודדים עם מצב רפואי בלתי נסבל כמו התקפי מיגרנה, המחלה שלהם משפיעה גם עליכם, על שגרת היום שלכם ועל מצב הרוח שלכם. מחקרים הראו כי המיגרנה משפיעה באופן מהותי על אורח החיים של בני או בנות הזוג של המתמודדים עם מיגרנות, בעיקר בהיבטים הקשורים לשגרת היום, לקשרים חברתיים ולקשר עם הילדים. הדבר בא לידי ביטוי לא אחת ברמות גבוהות יותר של חרדה ודיכאון אצל בני הזוג של המתמודדים עם מיגרנה ביחס לאוכלוסייה הכללית. באחד המחקרים, שביקש לתאר את השפעת המיגרנה מנקודת מבטו של המטפל (Care Giver), רוב הנשאלים דיווחו שהם מרגישים לחוצים, מותשים ומוצפים מכמות העבודה הנובעת מהטיפול בקרוביהם המתמודדים עם מיגרנה. הטיפול בהם השפיע על חייהם הפרטיים, החברתיים, על מערכות יחסים ועל הקריירה שלהם. בני משפחה דיווחו על רגשות אמביוולנטיים בין המחויבות לטיפול בבן המשפחה, ההקרבה העצמית ורגשות טינה. מחקר אחר הראה כי כשאחד ההורים מתמודדים עם מיגרנה, הדבר משפיע גם על חייהם של ילדים מתבגרים בתחומי wellbeing ויחסי הורה־ילד.

אם החוויה הזו נשמעת לכם מוכרת, הגיע הזמן לקחת אוויר ולהתחיל לאמץ כמה שיטות שיעזרו לכם לנהל טוב יותר את הסיטואציה, כך שגם בן או בת המשפחה שלכם המתמודדים עם מיגרנה יוכלו ליהנות מהתמיכה שלכם וגם אתם תצליחו לשמור על איכות חיים טובה יותר. השלב הראשון אולי נשמע טריוויאלי, אבל האמת רחוקה מכך – פשוט תאמינו להם. באחד המחקרים, שבו השתתפו למעלה מ־13 אלף נחקרים, חלק ניכר מהמתמודדים עם מיגרנה דיווחו כי הם חשים שבני או בנות זוגם אינם מבינים את חומרת מצבם. מי שאינו סובל ממיגרנה עשוי לחשוב שמדובר 'בסך הכול בכאב ראש', אלא שתגובות כאלו עלולות להביא לתסכול רב מצד בן או בת המשפחה המתמודדים עם מיגרנה. כאב שנובע מהתקף מיגרנה נגרם מהפעלה של סיב עצב בתוך דופן כלי הדם בין קרומי המוח, ומתבטא בכאב ראש פועם שיכול להיות בינוני עד חמור. ללא טיפול הכאב יכול להימשך ארבע שעות ולעיתים אפילו שלושה ימים, והוא עשוי להיות מלווה ברגישות לאור, בבחילות ובהקאות. כל פעולה פשוטה כמו שיעול או התעטשות יכולים להגביר את כאבי הראש.

עצה נוספת שכדאי לאמץ היא להכיר טוב יותר את המיגרנה של בן או בת המשפחה. למדו באיזה אמצעים ניתן להקל על בן או בת המשפחה במהלך התקף, אם זה ביצירה של סביבה שקטה או כיבוי אורות שעשויים להחמיר את הכאב או אפילו זמן מנוחה ושינה שתסייע להם להקל על התסמינים השונים. לעיתים טכניקות של הרפיה, כמו מדיטציה או תרגילי נשימות, יכולים להקל על התקף המיגרנה. שימו לב לטריגרים המובילים להתקף, יש מי שהתקף מיגרנה מופיע אצלו במצבי לחץ, יש מי ששינויים במזג האוויר יכולים להשפיע על ההתקף ויש אנשים שמספיק שידלגו על ארוחה או לא ישנו טוב בלילה והתקף מיגרנה כבר נראה באופק. ככל שתכירו את הגורמים שעשויים לעורר התקף כך תוכלו לסייע להם להימנע מהחוויה הלא נעימה. לעיתים ישנם סימנים שונים שיכולים להעיד על בואו של התקף מיגרנה, כמו תשוקה לאוכל, שינויים במצב רוח, תופעת 'אאורה' שמתבטאת באורות מהבהבים המופיעים בשדה הראייה וכיוצא באלה. סימנים אלו אולי ירמזו לכם שכדאי לבטל את הארוחה המשפחתית מבעוד מועד או לבקש הארכה בפרויקט שנדרש להגשה בעבודה.

ואולי, במקום לבטל ארוחות, תוכלו לסייע להם להימנע מההתקף בעזרת הטיפול המניעתי – טיפול שהוכיח יעילות טובה בהפחתה של עוצמת המיגרנה ואף מספר ימי מיגרנה בחודש באופן משמעותי. בכל מקרה, רצוי שתיקחו חלק פעיל בטיפול התרופתי, אם זה להציע להם לקחת טיפול לשיכוך הכאב בזמן ההתקף או לדאוג שיקפידו על הטיפול המונע. אחת השיטות היעילות להתמודדות עם מיגרנה היא בניהול יומן מיגרנה, קחו חלק פעיל בניהול היומן וסייעו להם לתעד את ההתקפים.

אין ספק כי ככל שנבין כיצד המיגרנה משפיעה על הדינמיקה המשפחתית, כך אפשר יהיה להביא להתמודדות טובה יותר של כל בני המשפחה ולתמיכה אפקטיבית יותר עבור בן או בת המשפחה המתמודדים עם מיגרנה.

האמור אינו מהווה המלצה ו/או ייעוץ רפואי כלשהם. להמשך בירור יש לפנות לרופא.ה המטפל.ת


רשימת מקורות:

  • Seng, Elizabeth K., et al. "When mom has migraine: An observational study of the impact of parental migraine on adolescent children." Headache: The Journal of Head and Face Pain 59.2 (2019): 224-234.‏

  • Fernández-Bermejo, Á. Planchuelo-Gómez, S. Quintas, A. Gonzalez-Martinez, D. García-Azorín, Á. Sierra-Mencía, Á.L. Guerrero, S. Santos-Lasaosa, M. Pilar Navarro-Pérez, N. González-García, J. Díaz-de-Terán, A.B. Gago-Veiga, Evaluation of the burden of migraine on the partner’s lifestyle, Neurología (English Edition), 2023, ISSN 2173-5808, https://doi.org/10.1016/j.nrleng.2023.06.001.

  • https://www.ninds.nih.gov/health-information/disorders/migraine

  • Smith, R. (1998), Impact of Migraine on the Family. Headache: The Journal of Head and Face Pain, 38: 423-426. https://doi.org/10.1046/j.1526-4610.1998.3806423.x

  • Aronsson, Anne S. “Burden and Impact of Migraine: a Caregiver’s Perspective.” The Journal of Headache and Pain (2017): n. pag. Print.

  • Impact of Migraine on the Family: Perspectives of People With Migraine and Their Spouse/Domestic Partner in the CaMEO Study, Mayo Clinic Proceedings, Volume 91, Issue 5, 2016, Pages 596-611, ISSN 0025-6196, https://doi.org/10.1016/j.mayocp.2016.02.013.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

טבעי שתשאלו - רופאים ומטופלים מדברים על מיגרנה

טבעי שתשאלו - רופאים ומטופלים מדברים על מיגרנה

עד כמה נפוצה המיגרנה בישראל? מחקר ישראלי חדש מציג תוצאות מפתיעות

עד כמה נפוצה המיגרנה בישראל? מחקר ישראלי חדש מציג תוצאות מפתיעות