טבעי שתשאלו HIV

צפו במטופלים החיים עם נגיף ה-HIV עונים על השאלות הכי מעניינות:

טבעי שתשאלו HIV

מה כדאי לדעת על ההבדלים בין נגיף ה-HIV למחלת האיידס?

HIV הוא נגיף אשר תוקף את מערכת החיסון. נכון להיום, הנדבקים בנגיף ייאלצו להתמודד עמו במשך כל חייהם. טיפולים תרופתיים שונים מאפשרים לשלוט בנגיף ה-HIV ולאפשר למטופלים אורך שגרתי. מה זה אומר היום לחיות עם HIV?

מה זה אומר לחיות עם HIV?

HIV (ראשי התיבות של Human immunodeficiency virus, נגיף הכשל החיסוני האנושי) הוא נגיף אשר תוקף את מערכת החיסון המגנה על גופנו. הנגיף פועל בעיקר כנגד תאים מסוג (CD4) T, אשר תפקידם הוא להילחם בזיהומים. תקיפת תאי ה-T חושפת את הגוף לזיהומים שונים, אשר יכולים לגרום לתחלואה ולמוות.

הייחודיות של נגיף ה-HIV נובעת מכך שבניגוד לנגיפים אחרים, מערכת החיסון לא יכולה להשמיד אותו לחלוטין, גם לא על ידי טיפול תרופתי. המשמעות היא שמי שנדבק בנגיף ייאלץ להתמודד איתו ולקבל טיפול תרופתי לאורך כל חייו. החדשות הטובות הן, שכיום ניתן לשלוט בנגיף ה-HIV באמצעות טיפולים תרופתיים, אשר מאפשרים חיים רגילים לצד הנגיף ומפחיתים את הסיכון להדבקת אנשים אחרים.

התרופות לטיפול באנשים החיים עם HIV הביאו למהפכה של ממש, עם כניסתן לשימוש בשנת 1987. עד אותה שנה, מרבית הנדבקים ב- HIV היו מפתחים את מחלת האיידס תוך שנים ספורות. כיום תוחלת החיים של אנשים שחיים עם הנגיף ומטופלים בתרופות, הם בעלי תוחלת חיים דומה לשאר האוכלוסייה.

U=U הוא קיצור של undetectable=untransmittable (לא מדיד=לא מדביק). מדובר באדם עם HIV שמקבל טיפול יעיל, ורמת הנגיף בדמו (עומס נגיפי) יורדת אל מתחת לסף המדידה בבדיקות המעבדה (undetectable).

אדם עם HIV שמטופל והוא "undetectable" אינו מסכן אחרים בהדבקה בנגיף ביחסי מין.
מידע זה מתבסס על הפרסומים של ארגון בריאות העולמי וה- CDC מידע המבוסס על 20 שנות מחקר.
ההמלצה היא להתחיל טיפול מוקדם ככל האפשר מזמן ההדבקה- הטיפול היעיל והמעקב הם אלה שמאפשרים חיים מלאים לנשאי ה-HIV.
מיד לאחר ההדבקה, הנגיף נמצא ברמה נמוכה בדם ולכן אינו ניתן לאבחון. תקופה זו מכונה "תקופת החלון". כיום, באמצעות שיטות חדשניות, ניתן לאבחן את הנגיף בדם כשלושה שבועות בלבד לאחר החשיפה לנגיף, אך על מנת לשלול באופן ודאי את ההדבקה יש לחזור על הבדיקה כ-12 שבועות לאחר החשיפה. בדיקה זו ניתנת חינם בקופות החולים ובמרכזי הבדיקות בבתי החולים.

מההידבקות ב-HIV עד להתפרצות המחלה

מצב 1: זיהום HIV מוקדם (acute HIV infection stage)

במהלך שבועיים עד ארבעה שבועות לאחר החשיפה לנגיף עלולים להופיע תסמינים הדומים לשפעת (חום, כאב גרון, פריחה, כאבי שרירים ונפיחות בבלוטות הלימפה). בשלב זה של המחלה הנגיף מתרבה (משתכפל) במהירות, תוך פגיעה בתאי ה-T של מערכת החיסון, כך שמספר הנגיפים בגוף עולה ומספר תאי מערכת החיסון יורד במקביל. בשל העומס הנגיפי הגדול בדם בתקופה זו קיים סיכון גדול להדבקת אנשים אחרים ויש לנהוג במשנה זהירות (כמו קיום יחסי מין מוגנים בלבד, דבר המומלץ בכל מקרה).

מצב 2: זיהום HIV מתקדם (clinical latency stage)

לאחר מספר שבועות מערכת החיסון של הנדבק מצליחה להתגבר על רוב הנגיפים, אך לא על כולם, כך שנותרת רמה נמוכה ויציבה שלהם בגוף. מצב זה מאופיין בתקופה שקטה, בה האדם החי עם הנגיף לא יחווה תסמינים כלל. שלב זה מכונה clinical latency stage, זהו שלב כרוני הנמשך זמן רב כיוון שהנגיף מתרבה באופן איטי מאוד, אך גם בשלב זה עלול להדביק אחרים. אדם שלא נוטל טיפול יישאר בשלב זה כ-10 שנים בממוצע, בעוד אדם המקפיד על הטיפול התרופתי יכול להישאר במצב יציב זה עשרות שנים. 

אבחון מוקדם של HIV טרם הופעת תסמיני האיידס מציל חיים. תרופות כנגד הנגיף מורידות באופן משמעותי את העומס הנגיפי בדם. אמנם עדיין אין טיפול שמרפא HIV, אך הטיפול הקיים יעיל בהארכת התקופה השקטה לאחר החשיפה כך שתוחלת החיים של אנשים החיים עם HIV אינה שונה מתוחלת החיים של שאר האוכלוסייה.

מצב 3: מחלת האיידס (acquired immunodeficiency syndrome)

ללא טיפול, הנגיף ממשיך לשכפל את עצמו אט אט מה שמוביל לשלב המחלה -
AIDS (acquired immunodeficiency syndrome), ובעברית: איידס תסמונת הכשל החיסוני הנרכש. זהו השלב האחרון והחמור ביותר לאחר ההדבקות בנגיף הכשל החיסוני האנושי (HIV). מערכת החיסון של החולים באיידס פגועה וחלשה, מה שמוביל להידבקות בזיהומים ומחלות קשות. זיהומים אלו נקראים זיהומים מזדמנים (opportunistic infection), כיוון שבאדם עם מערכת חיסונית תקינה, לא תגרם ברוב המקרים מחלה עקב ההדבקות, אך באדם הלוקה בכשל במערכת החיסונית עשויה להיגרם מחלה קשה. 

בשונה מאדם החי עם HIV, ההגדרה של אדם כחולה באיידס תעשה כאשר נגיף ה-HIV פגע במערכת החיסון באופן שגרם למספר תאי ה-T Helper (CD4) לצנוח מתחת ל-200 תאים במיקרוליטר (יחידת מידה בה סופרים את התאים בבדיקת דם). מספר נמוך זה מאפשר לזיהומים מזדמנים לפגוע בקלות יתרה באדם עם מערכת חיסון כה חלשה.

המלצה להתחיל טיפול מוקדם ככל האפשר - הטיפול היעיל והמעקב הם אלה שיפחיתו את הסיכוי להידרדרות למחלה סופנית, ויאפשרו ברוב המקרים חיים מלאים גם עם נשאות של הנגיף.

מידע נוסף על המחלה, הטיפול וההמלצות ניתן למצוא בעמודים של אירגוני הבריאות.

אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

 

Undetectable = untransmittable | UNAIDS
HIV Treatment as Prevention | HIV Risk and Prevention | HIV/AIDS | CDC