מקומם של מבדקים ממוחשבים באבחון הפרעת קשב וריכוז

Getty images: damircudic

מבדקים ממוחשבים להפרעת קשב וריכוז מהווים כלי עזר משלים לאבחון הפרעת הקשב והריכוז: מהם הסימנים שעשויים להעיד על קיום ההפרעה ואילו מבדקים קיימים לצורך אבחונה? כל הפרטים בפנים

הפרעת קשב וריכוז היא מצב כרוני, ורוב הילדים שסובלים מכך בילדותם יסבלו מכך גם בחייהם הבוגרים. הפרעת קשב וריכוז באה לידי ביטוי בחוסר קשב, קושי בריכוז, שכחה, עצבנות, פעילות יתר (היפראקטיביות) והתנהגות פזיזה. תסמינים אלה עלולים להביא את הילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, בעיקר אם אינם זוכים לתמיכה ראויה, להתמודד גם עם הערכה עצמית נמוכה, קושי ביצירת קשרים חברתיים והישגים נמוכים במסגרת הלימודים בבית הספר.

מהם הסימנים להפרעת קשב וריכוז?

מאפייני הפרעת קשב וריכוז כוללים, בין היתר, אימפולסיביות, היפראקטיביות וחוסר תשומת לב. בגילאים הצעירים התסמינים באים לידי ביטוי בדברנות, הופעת חרדות בעקבות דמיון שמתפתח, הרטבת לילה עד גיל מאוחר, קושי לשבת בריכוז יותר ממספר דקות, בעיות חברתיות ואלימות.

בגילאים מבוגרים יותר מאפייני הפרעת קשב וריכוז יכולים לבוא לידי ביטוי  בקשיי התארגנות, פגיעה בביטחון העצמי ובמוטיבציה, התמכרות לאלכוהול ועישון, נשירה מהלימודים ונטייה לאלימות.

כיצד ניתן לאבחן הפרעת קשב וריכוז?

אבחון הפרעות קשב וריכוז נעשה אך ורק על ידי רופא המומחה בתחומו, אשר התמחה ורכש ניסיון בטיפול בהפרעת קשב וריכוז. האבחון נעשה על פי קריטריונים מוגדרים בהתאם למסמך אמות המידה לאבחון ADHD שפורסם על ידי משרד הבריאות.

לפי מסמך אמות מידה זה, האבחנה צריכה לכלול היסטוריה מפורטת של האדם הנבדק, הערכה מלאה על-פי הקריטריונים של ה-DSM, הערכה ושלילה של הפרעות אחרות, בדיקה קלינית מפורטת ושאלוני אבחון להורים ולמורים.

מבדקים ממוחשבים מהווים כלי עזר משלים, ואינם הכרחיים לאבחון. הפניה למבחן ממוחשב תיעשה במידת הצורך כחלק מאבחון כוללני על ידי רופא שהוסמך מטעם משרד הבריאות לאבחון הפרעת קשב וריכוז, ועל פי שיקול דעתו.  

מבדקים ממוחשבים לאבחון ADHD

ישנם מגוון מבדקים ממוחשבים להפרעת קשב וריכוז:

1. מבדק BRC

מבדק BRC מתבצע באמצעות מסך מגע ואורך כ-50 דקות. האבחון בודק בין היתר זיכרון מילולי, זיכרון מרחבי-חזותי, קשב מתמשך (CPT), הסטת קשב, מטלות סנסו-מוטוריות, מטלות מילוליות, תפקודים ופונקציות ניהוליות. כמו כן, מבדק BRC מציג פרופיל קוגניטיבי של הנבדק, תוך השוואה לנורמה על פי גיל, מגדר ושנות לימוד. נורמות אלה מבוססות על מסד הנתונים של חברת BRC, המכיל מידע על תפקודים קוגניטיביים בקרב האוכלוסייה הנורמטיבית, ומהווה בסיס להשוואת התפקודים ביחס לנורמה. מטרת המבחן היא לאתר את נקודות החוזק ואת התחומים החלשים יותר של הנבדק, ובכך המבחן מספק את הנקודות עליהן יש לעבוד. 

2. מבדק TOVA

מבדק TOVA הממוחשב, אורך כ-20 דקות, במהלכו מוצגים לנבדק רצף של גירויים חזותיים והנבדק צריך להגיב עליהם בהתאם לכללי המבחן. כך נבדקת יכולתו לשמור על קשב לאורך זמן ומבוססת על ניתוח התגובה לגירוי - השמטות, תוספות שגויות וכדומה. בבדיקה זו מתקבלים ממצאים אובייקטיביים על מאפייני הקשב של הנבדק ביחס לנורמה של בני גילו. בנוסף, הבדיקה מהווה כלי להערכת היעילות של הטיפול כאשר היא מבוצעת עם וללא טיפול תרופתי. 

3. מבדק ממוחשב MOXO

מבדק ממוחשב MOXO מסייע בקבלת החלטה באשר לקשיי קשב וריכוז ופעלתנות יתר, וכן בבדיקת יעילות הטיפול התרופתי. האבחון מדגים את תגובת הנבדק המבצע למשימה המשולבת במערכת מסיחים, אשר כוללת הפרעות חזותיות והפרעות קוליות שמטרתן לדמות השפעות סביבתיות שונות. האבחון בודק את ביצועי הנבדק עם ובלי המסיחים, וכך אפשר יהיה לדעת האם ועד כמה הוא מושפע מהם.


אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

כשהעניינים מתחממים – איך שומרים על הפרעת הקשב מחוץ למיטה

כשהעניינים מתחממים – איך שומרים על הפרעת הקשב מחוץ למיטה

הפרעות קשב אצל נשים: למה נשים עם הפרעת קשב מאובחנות מאוחר?

הפרעות קשב אצל נשים: למה נשים עם הפרעת קשב מאובחנות מאוחר?