כשהפרעת הקשב נכנסת לזוגיות

Getty Images / Catherine Falls Commercial

ד"ר צחי בן ציון, פסיכיאטר ראשי במחוז דרום של קופת חולים כללית ומנהל המרפאה לבריאות מינית במרכז הרפואי סורוקה, מסביר כיצד ההפרעות בקשב וריכוז משפיעות על הזוגיות ומציע כמה אסטרטגיות שיכולות לסייע לזוגות להתמודד ביעילות עם האתגרים הללו ולחזק את הקשר המשותף באופן יעיל ובריא

הפרעת קשב ופעלתנות יתר (ADHD) יכולה להשפיע באופן משמעותי על הקשר האישי והזוגי בין בני זוג. האתגרים שמייצרים הפרעות קשב וריכוז עלולים לגרום לקשיים בתקשורת, לחוסר הבנה ולקשיים בניהול רגשות, כל אלה משפיעים על האינטימיות והיכולת לתחזוק הזוגיות. "קשה להיות בן זוג של מישהו שאיננו ממוקד, של מישהו שקם באמצע שמדברים אליו והולך לעשות משהו אחר, או שבאמצע שיחת 'יחסינו לאן' מעביר נושא בלי שהוא מתייחס למה שנאמר לו. זה לא קל להיות בן זוג של מישהו שבאמצע שאת מסבירה לו שאת צריכה לאסוף אחריו כל דבר בבית, עונה לך 'את יודעת שאדי השכן החליף אוטו?'", כך מספר הפסיכיאטר והסקסולוג ד"ר צחי בן ציון, הפסיכיאטר הראשי של מחוז דרום בקופת חולים כללית ומנהל המרפאה לבריאות מינית במרכז הרפואי סורוקה. "מה שאני שומע הרבה פעמים ממטופלים שהם בני זוג הוא את המשפט 'הוא לא איתי', 'הוא לא על זה', והעניין הוא שבני הזוג עם הפרעת הקשב למעשה לא יכולים להיות 'על זה', לא כי הם רעים אלא כי כך הטבע ברא אותם, הם לא מתמקדים בשום דבר".

לדברי ד"ר בן ציון, הפרעת קשב נפוצה יותר בגברים מבנשים. אחת הסיבות לכך היא שנשים ככל הנראה מוצאות דרכים לפצות על ההפרעה בדרכים שונות, למשל הן נוטות להיות יותר מולטי־טסקריות מגברים, וכך פעמים רבות האבחנה שלהן מתפספסת. עוד הוא טוען כי רוב הזוגות שמגיעים אליו לטיפול, מגיעים בגלל טענות האישה על הגבר. "הרבה מהטענות קשורות בקושי של בעלי הפרעות קשב וריכוז בהשלמת משימות. למשל בת הזוג מבקשת מבן זוגה לקפל כביסה, והוא מקפל שתי חולצות והולך לשחק עם הילד. השבוע הגיע אליי זוג שסיפר כי האישה ביקשה מהבעל להקריא סיפור לילדים, בשלב מסוים בזמן שהוא הקריא להם סיפור, הטלפון צלצל והוא ענה ויצא מהחדר. אחרי כמה זמן היא מצאה את הילדים צופים בטלוויזיה".

ובעוד שהקושי במיקוד עשוי לייצר הרבה מאוד מתחים בזוגיות, גם תופעה של מיקוד יתר או 'היפר פוקוס' יכולה להפוך למוקש בזוגיות. מדובר בתופעה שבה האדם שקוע באופן מלא במשימה מסוימת עד שנראה כאילו הוא מתעלם לחלוטין מכל דבר אחר שנעשה סביבו. "בן זוג עם הפרעת קשב וריכוז יכול להשקיע הרבה מאוד מאמץ במשהו שמעניין אותו, אם זה טיסנים או אופנועים או כל דבר אחר. אבל בת הזוג עלולה להרגיש שבעוד שהוא מקדיש כל כך הרבה מאמץ לתחביב שלו הוא לא מסוגל להעביר מטאטא בבית".

הפרעת קשב וריכוז באה לידי ביטוי בדרכים נוספות מלבד קשיי מיקוד, שיכולות גם הן להביא למהמורות בזוגיות. כך למשל עשויה להיות בקרב חלק מהסובלים מהפרעת הקשב נטייה להתנהגויות מסוכנות, כמו סמים, אלכוהול והימורים. "במסגרת זוגיות יכולה לעלות הטענה שבן או בת הזוג עם הפרעת הקשב הם בזבזניים, ולא יודעים על מה הוציאו את הכסף. זה גורם לחשדנות ביחסים", מסביר ד"ר בן ציון. זאת ועוד, בזוגיות שבה אחד מבני הזוג עם הפרעות קשב וריכוז, יש נטייה יותר לבגידות, ועל פי ד"ר בן ציון נמצא כי אדם עם הפרעות קשב וריכוז נוטה יותר לפלרטט עם נשים אחרות. הסיבה לכך קשורה במיקוד, "מישהי נכנסת לחדר והפוקוס הולך אליה, והרבה נסחפים לתוך הדבר הזה".

אל תשכחו לקרוא את הוראות ההפעלה

כל אלו מביאים בסופו של דבר ללא מעט התנגשויות בין בני הזוג, ולכאן גם מתווספת העובדה שבעלי הפרעות קשב וריכוז גם לא כל כך טובים בלריב: "הרבה פעמים הם מתקשים למצוא את המילים הנכונות, לא מצליחים להתבטא כמו שהיו רוצים ולא אחת זה עשוי להוביל לשיח אלים יותר", מסביר ד"ר בן ציון. מהצד השני, הרבה מבני או בנות הזוג של בעלי הפרעת הקשב מתקשים להבין שמדובר במגבלה אמיתית, שהצד השני, גם אם מאוד רוצה היה להתגבר על כל הקשיים האלו, פשוט לא יכול. "חלק מהבעיה היא שאנשים לא יודעים לזהות במה מדובר. יש מי שאובחן בגיל צעיר, במהלך הלימודים טופל בסטימולנטים, צלח את בית הספר והצליח להשלים תעודת בגרות. בשירות הצבאי לא היה לו צורך בטיפול כלוחם, ובסוף הוא יוצא לחיים ועובד בעסק של אבא ואין לו צורך בריכוז, ואז פתאום בזוגיות יש בעיה של קשב. הבעיה היא שבתחילת הקשר זה לא עולה, כי זה השלב שבו אנחנו מוצפים בהורמונים שמפקסים אותנו ורק כשמתחילה השגרה, בת הזוג מבינה מול מי היא מתמודדת", מסביר ד"ר בן ציון ומבקש להדגיש כי הפרעת קשב לא מסתיימת בגיל 18 אלא היא ממשיכה ללוות את האדם והוא יידרש לטיפול כל החיים. פעמים רבות אנשים נמנעים מטיפול בגלל סטיגמות שונות, אם זה חשש מהטיפול התרופתי או התנגדות לטיפול זוגי, טיפולים ייעודיים להפרעות קשב כמו קוגפאן וכיוצא באלה, וכשלא מטפלים מתחילות הבעיות. "פרויד אמר שפצע הוא תחילתו של ריפוי, אם אתה מבין שיש לך פצע, אתה כבר מתחיל לרפא. אבל אם אתה לא מכיר בקיומו כבר לא תוכל להגיע לריפוי".

כדי להתגבר על ההתנגשויות המתרחשות בזוגיות בשל הפרעת הקשב, ממליץ ד"ר בן ציון ללמוד את הפרעת הקשב של בן הזוג המתמודד עימה ולהכין מעין רשימת הפעלה. "חשוב ללמוד איך לתפקד עם בן או בת זוג עם הפרעת קשב וריכוז, איך למשל אפשר למנוע גירויים שונים לקראת שיחה חשובה, איך לסייע להתמודד מול רשימת משימות וכיוצא באלה. צריך ללמד את בני הזוג איך לתפעל אותם, כמו שמכונת כביסה מגיעה עם הוראות הפעלה, כך גם בזוגיות כדאי לכתוב את ספר ההפעלה, לפעמים גם בעזרת אנשי מקצוע".

בזוגיות כדאי לכתוב את ספר ההפעלה, לפעמים גם בעזרת אנשי מקצוע".

מקורות נוספים:

NPS-IL-01277

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

כשהעניינים מתחממים – איך שומרים על הפרעת הקשב מחוץ למיטה

כשהעניינים מתחממים – איך שומרים על הפרעת הקשב מחוץ למיטה

הפרעות קשב אצל נשים: למה נשים עם הפרעת קשב מאובחנות מאוחר?

הפרעות קשב אצל נשים: למה נשים עם הפרעת קשב מאובחנות מאוחר?