דלקת עיניים - אילו סוגי דלקות קיימים ומה ההבדלים ביניהן?

העיניים שלכם אדומות ודומעות ואתם מנסים להימנע בתוקף מגירודן בכל רגע נתון? כנראה שאתם סובלים מדלקת עיניים. למעשה לא מדובר במחלה אחת אלא במגוון מצבים בריאותיים המאופיינים בתסמינים דומים אך מקורם והשפעתם על העיניים אחרת לחלוטין: מהם סוגי דלקות העיניים, אילו מהן מדבקות ומהם המצבים שעשויים לפגום בראייה? מדריך דלקות העיניים הגדול

קמתם בבוקר עם עיניים נפוחות, מגרדות וריסים הדבוקים אחד לשני? ייתכן ואתם סובלים מדלקת בעיניים. למעשה, לא מדובר במחלה אחת, אלא באוסף של זיהומים הפוגעים בעיניים ולרוב יחלפו ולא יביאו להשלכות ארוכות טווח על הראייה. למרות זאת, הזנחה של זיהום קל באזור, או דלקות מסוימות המתפתחות עשויים להוביל לפגיעה משמעותית בראייה.

זיהומי העיניים מחולקים לשלוש קבוצות עיקריות, בהתאם לאזור הנפגע בעין:

 • זיהומים המשפיעים על הקרנית (cornea) והלחמית (conjunctiva)
  הם זיהומים המתאפיינים בכאבים ואודם בעיניים.

 • זיהומים תוך-עיניים (endophthalmitis)
  זיהומים קשים עם תוצאות הרסניות, והם בדרך כלל מתרחשים לאחר טראומה חודרת או ניתוח תוך עיני.

 • זיהומים ברקמה הרכה המקיפה את העין
  זיהומים אלה יכולים לערב את העין באופן עקיף ועלולים להתפשט במסלול אחורי אל המוח.

כדאי שתכירו: 5 דלקות עיניים נפוצות – והסימפטומים שיעידו עליהן

דלקת הלחמית (conjuctavitis)

דלקת הלחמית, מכונה pink eye, בשל האודם האופייני של החלק הלבן של העין. היא נחשבת לאחת מדלקות העיניים השכיחות ביותר, וגורמים המרכזיים להתפתחותה הם זיהומים ויראליים או חיידקיים. למרות זאת, גם שימוש בעדשות מגע, אלרגיות, חשיפה לחומרים כימיים, זיהום אוויר, חדירת גופים זרים ואפילו מחלות מין עלולים לגרום למחלה.

מהם הסימפטומים שעשויים להעיד על דלקת הלחמית?

הסימפטומים כוללים תחושת גירוי באחת העיניים או בשתיהן, תחושת גירוד, שריפה או רגישות באחת העיניים או בשתיהן, דמע מוגבר, הפרשות מעין אחת או משתיהן, נפיחות עפעפיים ורגישות לאור. 

דלקת של הקרנית (keratitis)

הקרנית היא החלק הקמור בקדמת העין, שמאחוריו נמצאים האיריס (החלק הצבוע) והאישון. דלקת זו יכולה להיות תוצאה של זיהום שמקורו במגוון מחוללי מחלות, לרבות חיידקים, וירוסים, פטריות או טפילים. דלקת של הקרנית שאינה זיהומית, עלולה להיגרם על ידי טראומה שהתרחשה באזור העין, שימוש בעדשות מגע למשך תקופה ארוכה או מחלות שאינן מדבקות.

מהם הסימפטומים שעשויים להעיד על דלקת הקרנית?

אדמומיות, כאבי עיניים, דמע מוגבר או הפרשות, קושי בפתיחת העפעפיים בשל כאב או גירוי, ראייה מטושטשת, ירידה בראייה, רגישות לאור ותחושה כי קיים גורם זר בעין.

שעורה (Stye)

שעורה היא לא דלקת של העין עצמה אלא דלקת של העפעף המכסה את העין. היא נוצרת בגלל חסימה וסתימה של בלוטות השומן אשר מביאה להצטברות חיידקים בתוכה וכתוצאה מכך עלולה להתפתח דלקת פעילה.
תופעה זו מביאה לכאב אזורי, לאודם מקומי ולהתנפחות האזור החסום.

מהם הסימפטומים שעשויים להעיד על שעורה?

ברוב המקרים שעורה תתאפיין בנפיחות ואודם באזור העפעפיים ולהופעת מעין בליטה על גביהן. במקרים בהם הבליטה גדולה מאוד, היא עלולה להפעיל לחץ באזור ואף להפריע לראייה.

הטיפול לא חייב להיות תרופתי, ויכול לכלול הנחת קומפרסים חמים על העין הפגועה כדי לנסות ולרכך את ה"פקק" החוסם ומריחת משחה אנטיביוטית באזור למשך מספר ימים. במקרים מסוימים יהיה צורך באנטיביוטיקה הניתנת בכדורים ובמצבים נדירים תידרש פעולה כירורגית לצורך שחרור החסימה וניקוז הנוזל.

אובאיטיס

אובאיטיס היא אינה מחלה אחת, אלא קבוצת מחלות דלקתיות המערבות את הקשתית, הגוף הציליארי (השריר הנמצא מאחורי הקשתית), והדמית (רקמה אשר תומכת ברשתית). אובאיטיס עלולה להביא לירידה בראייה ואף לעיוורון.
אובאיטיס נחלקת לשלוש תת-קבוצות הנבדלות זו מזו במיקום בו מתפתחת הדלקת:

 • אובאיטיס קדמית

אובאיטיס קדמית היא הסוג השכיח ביותר מבין סוגי האובאיטיס. מחלה דלקתית זו פוגעת בקשתית ו/או בגוף הציליארי. הגורם הנפוץ ביותר להתפתחותה הוא נגיף ההרפס. הסימפטומים לאובאיטיס קדמית כוללים אודם, כאב בעין, רגישות לאור וירידה בראייה. 

 • אובאיטיס אמצעית

אובאיטיס אמצעית היא דלקת של הרשתית ההקפית והפארס פלאנה עם בסיס הזגוגית. הסימפטום העיקרי לה הוא הופעת נקודות או צורות אל מול העיניים, תופעה הנגרמת עקב הימצאות תאי דלקת וחלבון בזגוגית.

 • אובאיטיס אחורית

אובאיטיס אחורית היא הסוג הנדיר ביותר מבין סוגי המחלה. מדובר בדלקת הפוגעת בדמית או ברשתית. הסימפטום הנפוץ ביותר אשר מאפיין אובאיטיס אחורי הופעה של נקודות וצורות מול העיניים וירידה בראייה.

דלקת העפעף (Blepharitis)

בלפריטיס היא דלקת של העפעפיים שפוגעת לרוב בשני העפעפיים. בלפריטיס מתפתחת לרוב כתוצאה מסתימה בבלוטות שומן זעירות הממוקמות בבסיס הריסים. בלפריטיס גורמת לגירוי ואודם בעיניים. למרות שבלפריטיס עלולה להיות מצב מכוער ולא נעים– היא לרוב לא גורמת נזק קבוע לראייה והיא לא מדבקת.

מהם הסימפטומים שעשויים להעיד על דלקת העפעף?

דלקת העפעפיים עשויה להיות מלווה בתחושת אי נוחות אזורית, בעיקר בשעות הבוקר, צריבה, תחושת גוף זר בעין ורגישות לאור. במקרים מסוימים תופיע אדמומיות בעיניים.


אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא