אחת אבל לא לתמיד: האם פעילות גופנית היא דרך יעילה לירידה במשקל?

Getty Images: adamkaz

עודף משקל והשמנת יתר מעלים את הסיכון להתפתחות מחלות רבות ומורידים את איכות חיינו. מה עושים אחרי שמחליטים שהגיע הזמן לשינוי? איזה ספורט הכי מומלץ לעשות בשביל לראות תוצאות מידיות? האם התהליך חייב להיות מלווה בדיאטה קפדנית? המידע שעשוי לסייע לכם להתחיל לרדת במשקל – ולשמר את התוצאה.

כיצד פעילות גופנית מסייעת בירידה במשקל ושמירה על משקל תקין?

פעילות גופנית מעודדת את הפקת האנרגיה על ידי הגוף זאת באמצעות שריפת השומנים. אדם פעיל מרגיל את גופו לשימוש במסת השומן בעת פעילות גופנית, דבר שעשוי לתרום לחיטוב הגוף ולשמירה על משקל תקין. מעבר לכך, פעילות גופנית מאפשרת את הפחתת התלות בדיאטה כמקור עיקרי לירידה במשקל. במילים אחרות – במידה ונקפיד על פעילות גופנית סדירה בתדירות גבוהה, נוכל לשמור על תזונה מגוונת ועשירה, ללא צורך בצמצום קיצוני של התפריט שלנו.
זה לא אומר שאת הסלט בארוחת הערב כדאי להמיר לפיצה – אבל בהחלט מגדיל את החשק לעשות פעילות גופנית.

בנוסף ליתרון המשמעותי לירידה במשקל, לפעילות גופנית יש יתרונות רבים נוספים:

  • שיפור זרימת הדם
  • שיפור מצב הרוח
  • ירידה ברמות הסוכר, האינסולין, הטריגליצרידים והכולסטרול ה"רע" בדם
  • עלייה ברמות הכולסטרול ה"טוב" בדם, ירידה בתאבון והגדלת נפח השריר
  • הפחתה משמעותית בנטייה לפיתוח סוכרת ומחלות לב
  • מסייעת במניעת סרטן
  • מאריכה חיים באופן משמעותי

הימנעות מפעילות גופנית עלולה להזיק לבריאות, בלי קשר לגיל או למצבכם הבריאותי.
זכרו – פעילות מועטה עדיפה תמיד על היעדר פעילות, ולכן כל פעילות גופנית שתעשו תתרום לכם!

מהו סוג הפעילות המומלץ עבור אלה המעוניינים לרדת במשקל?

הפעילות הגופנית המומלצת לירידה במשקל היא בעיקרה פעילות אירובית. פעילות אירובית היא פעילות ממושכת הדורשת חמצן, כמו הליכה, ריצה, שחייה, רכיבה על אופניים וכדומה. הסוגים השונים של פעילות אירובית מערבים שרירים רבים בגוף וגורמים להעלאת הדופק וקצב הנשימה.

התדירות המומלצת של אימונים אירוביים היא 5 אימונים בני 30-60 דקות בכל שבוע. אם חמשת האימונים ארוכים מדי עבורכם, ניתן לחלק את הפעילות ל-2-3 אימונים קצרים ביום שאורכים כל אחד כ- 10 דקות. סה"כ מומלץ לבצע לפחות 300 דקות של פעילות אירובית מתונה בשבוע.

עם זאת, גם אימוני כוח תורמים לירידה במשקל: בנוסף לחיזוק מסת השריר, תרגילי כוח מסייעים בהגברת חילוף החומרים בגוף ובכך תורם בצורה משמעותית בתהליך הירידה במשקל. מסיבה זו, לאחר התחלת תכנית האירובית מומלץ להוסיף שני אימוני כוח בשבוע הכוללים תרגילים, כמו פעילות עם משקולת יד, תרגילים עם גומייה או אימוני כוח בחדר הכושר.

מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע על מנת לקבוע מטרות ברורות וריאליות לאימונים וכדי לבצעם בצורה נכונה.

כמה זמן יש להקדיש בכל שבוע לאימון כדי לרדת במשקל?

ארגון הבריאות העולמי ממליץ לבצע פעילות אירובית בעצימות בינונית במשך 150 דקות בכל שבוע לפחות, על מנת לשמור על אורח חיים בריא. 

מחקרים הראו התעמלות אירובית יש את היחס הגבוה ביותר בין הזמן המושקע לבין הירידה במשקל, אפילו ביחס לאימון שמשלב בין פעילות אירובית לבין אימוני כוח. יש לקחת בחשבון שאימוני הכוח מעלים מסת שריר ולכן ייתכן שהם יובילו לירידה איטית יותר במשקל. עם זאת, אימוני הכוח מסייעים בחיטוב הגוף באופן משמעותי יותר, זאת בהשוואה לפעילות אירובית בלבד.

האם פעילות גופנית לבדה מספיקה לירידה במשקל?

למרות שפעילות גופנית מעודדת ירידה במשקל, השינוי המשמעותי ביותר יושג בשילוב של תזונה מותאמת כחלק משינוי משמעותי באורח החיים.

על מנת למצוא את התפריט הנכון ביותר עבורכם, בהתחשב במאפיינים האישיים והבריאותיים השונים, כדאי ואף מומלץ להתייעץ עם מומחה תזונה טרם התחלת התהליך.

ירידה במשקל היא חלק משינוי אורחות חיים ועל כן דורשת מחויבות לתהליך ומחייבת אותנו להקדיש זמן כדי לחולל שינוי כזה בחיינו.

כדאי לדעת שכל פעילות גופנית חשובה לשמירה על המשקל, לשיפור הבריאות ולאיכות החיים, ולכן אם קשה לכם כרגע להתחייב לדיאטה – אין מה להתייאש מראש, פשוט צריך להחליט ולהתחיל לזוז!


אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא