6 נוב 2018

5 דברים שיתכן שאינכם יודעים על אסתמה

אובחנתי עם אסתמה לראשונה ב-2008, ובשנים שחלפו מאז לקחתי על עצמי ללמוד את כל מה שאני יכולה עליה ולהיות דוברת עבור עצמי ועבור אחרים החיים עם אסתמה.

5 דברים שיתכן שאינכם יודעים על אסתמה

NPS-US-NP-00288 מאי 2018 | 1 ינו 0001 | זמן קריאה ממוצע: 3 דקות

ועם זאת, למרות המידע הרב שהקהילה המדעית חשפה בנוגע לתעלומות האסתמה, אני עדיין מוצאת את עצמי לומדת דברים חדשים כשאני עושה תחקיר עבור מאמרים (וכשאני נעשית סקרנית באופן כללי וצוללת עמוק לתוך היקום העצום של גוגל).

כמה מהעובדות הפחות ידועות הבאות על אסתמה ידעתם?

1. רק בגלל שזה "נראה כמו" אסתמה, לא אומר שזה אסתמה


במחקר שנערך בקנדה
, עד לשליש מהאנשים שאובחנו עם אסתמה - חכו לזה - אין באמת אסתמה אלא מצבים אחרים שפעמים רבות מחקים את התסמינים של אסתמה. אשמים נפוצים ב"חיקוי אסתמה" כוללים:

  • ליקוי בתפקוד מיתרי הקול, שבו מיתרי הקול נמשכים פנימה וחוסמים את דרכי האוויר (קנה הנשימה)
  • מחלת ההחזר הוושטי (GERD, או החזר חומצי לא טיפוסי/צרבת)
  • מחלת לב
  • מחלת ריאה אינטרסטיציאלית

אם האסתמה שלך לא מגיבה לטיפול והחלפת התרופות לא עוזרת, יכול להיות שהגיע הזמן לבקר אצל הרופא כדי לראות אם מדובר במצב רפואי אחר.

2. אסתמה עוברת כשגדלים? לא כל כך מהר.


הסוגיה טרם הוכרעה בנושא זה, אך הציבור פעמים רבות תופס אסתמה כמחלה שעוברת כאשר מתבגרים. במחקר קטן, הורים רבים שנסקרו חשבו שהאסתמה של ילדם תעבור כשיגדל וכך הסבו נזק לטיפול באסתמה שלו.

מן הצד השני, לאחר מחקר ראשוני שעשיתי על אסתמה כאשר קיבלתי את האבחנה, תמיד חשבתי שכשיש אסתמה חווים תמיד התלקחויות של אסתמה - אך למעשה התסמינים עשויים להיעלם בתקופות מסוימות בחיים, דבר הידוע כהפוגה, ולאחר מכן הם יכולים לשוב.

התשובה לשאלה האם ניתן "להתבגר" מאסתמה ולהיפטר ממנה לנצח עדיין לא נתמכת לגמרי על ידי הקהילה המדעית.

3. יכולה להיות לך אסתמה מבלי שיהיו לך אלרגיות


סוג זה של אסתמה, אסתמה לא אלרגית או אסתמה אינטרינזית, מופיעה פעמים רבות אצל מבוגרים, במיוחד נשים. עם זאת, לאנשים הסובלים מאסתמה אלרגית לעתים יש טריגרים של אסתמה לא אלרגית, כגון פעילות גופנית, מחלה או אוויר קר או לח.

אז העובדה שהתוצאה שלכם בבדיקת האלרגיה הייתה שלילית אין פירושה ששוללים אסתמה. בדיקות אלרגיה הן בדיקות אבחוניות לאלרגיות, לא לאסתמה! מלבד זאת, בדיקות אסתמה עוברות התאמה לאזור מגוריכם, כך שיתכן שיהיו לכם אלרגיות במקום אחר בארץ, ביבשת, או בעולם ואינכם יודעים זאת פשוט כי לא נחשפתם מספיק בקביעות לטריגרים אלה.

4. לא כל הטריגרים שווים


אוקיי, יכול להיות שאתם יודעים זאת מניסיונכם האישי. כל מקרה של אסתמה הוא שונה ויש רשת מורכבת של חומרים שעלולים לעורר את התסמינים שלכם, ועשויים שלא. למרבה הצער, ההתוודעות לטריגרים האישיים שלכם היא תהליך של ניסוי וטעייה.

עבורי, הצטננות וזיהומים אחרים בדרכי הנשימה הם הטריגרים הגרועים ביותר ללא ספק, ולאחריהם אוויר קר ופעילות גופנית מתונה. מעבר לכך, אני רגישה לבשמים ולריחות, אבל ההשפעה שלהם על האסתמה שלי משתנה לפי רמת החשיפה.

5. התקף אסתמה לא בהכרח משפיע על רמות החמצן


כשיש לכם התקף אסתמה, דרכי הנשימה הגדולות שלכם (הסימפונות והסימפונונות) מוצרות כתוצאה מדלקת והריאות מייצרות כמות רבה מדי של ליחה, מה שמקשה על הנשימה.

לעומת זאת, הנאדיות (שקיקי אוויר זעירים בריאות), שהן המקום בו נכנס החמצן לגוף, אינן מושפעות מאסתמה. פירוש הדבר הוא שבמהלך התקף אסתמה קל, על אף שדרכי האוויר נעשות צרות ונפוחות, עדיין יש מספיק מקום למעבר פנימה של אוויר מחומצן, כך שריווי החמצן שלכם לא ירד.

השורה התחתונה: רמות החמצן בטווח התקין, 95 אחוז ומעלה, הן לא תמיד המנבא הטוב ביותר לחומרת התלקחות האסתמה. אתם עלולים עדיין להיות חולים מאוד באסתמה ולהיות בעלי ריווי חמצן תקין בתחילת ההתקף. רמות החמצן עשויות שלא לצנוח אלא אם כן התסמינים מתקדמים או אם ההתקף הופך לבינוני או חמור.

התסמינים שלכם יכולים לעזור לכוון אתכם בנוגע לחומרת התלקחות האסתמה, אז אל תתעלמו מהם רק מפני שרמות החמצן שלכם תקינות.

כתב ויתור: תוכן זה מייצג את דעות המחברת ולא בהכרח משקף את אלה של טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ ("טבע"). באופן דומה, טבע אינה משפיעה על אי אילו מהמוצרים או מהתוכן הקשור לאתר האינטרנט האישי או רשתות המדיה החברתית של המחברת, או אלו של Healthline Media, ואינה תומכת בהם. האנשים שכתבו תוכן זה קיבלו את שכרם מ-Healthline, בשמה של טבע‚ בעבור תרומותיהם. כל התוכן הוא לצרכי מידע בלבד ואין לראות בו עצה רפואית.

סיפורים נוספים באותו הנושא

 

icon-blue-folder

למעבר לכל הכתבות והמאמרים