12 פבר 2019

סיעוד בראש שקט

הטיפול בהורה מבוגר סיעודי מורכב, בעיקר בשל העובדה שלא תמיד הוא יכול לשתף במה שעובר עליו. איך בכל זאת ניתן "לישון בשקט" כאשר ההורה מטופל רחוק מהעין? בעזרת 6 הפרמטרים הבאים

זמן קריאה ממוצע: 3 דקות

כאשר ההורה המבוגר מגיע למצב סיעודי, יש רצון מאוד גדול לגונן ולטפל בו על הצד הטוב ביותר. אלא שאנחנו לא יכולים להיות לצדם כל הזמן, לכן פעמים רבות אנחנו מוטרדים לגבי מצבם ולא בטוחים לגבי הטיפול. השאלה היא כיצד ניתן – במצב בו ההורה לא בהכרח מצליח לתקשר – לדעת שהטיפול הניתן לו הוא באמת מיטבי מבחינתו? הנה שש דרכים שיכולות לסייע, או להוות תמרורי אזהרה, אליהם חשוב לשים לב:

סדר יום קבוע

ממש כמו אצל ילדים, כך גם אצל ההורה המבוגר, ככל שסדר היום יהיה קבוע יותר, כך הוא ירגיש שליטה במצב וידע מה מצפה לו בהמשך היום. בין אם אתם מטפלים בהורה בבית או שהוא נמצא במוסד סיעודי, חשוב לוודא שהוא לוקח את הכדורים בשעה קבועה, שזמני הארוחות, המנוחה והטיול קבועים. סדר יום קבוע, שמותאם לצרכיו של ההורה המבוגר, הוא אחד היסודות החשובים בטיפול סיעודי איכותי. מצד שני, אם אתם שמים לב שסדר היום של ההורה לא קבוע והדבר מקשה עליו, חשוב לקיים שיחה עם המטפל ולשנות את המצב.

מצבו הגופני של ההורה

כאשר אתם מגיעים לביקור אצל ההורה, שימו לב לסימנים מחשידים שעלולים להעיד על התעללות שהוא עובר, בעיקר אם מדובר באדם חסר ישע. הסתכלו על צבע העור, על פצעים נראים לעין, על התנהגות חששנית ולא בוטחת שלא אפיינה עד כה את ההורה. כל אלו יכולים להעיד על סיטואציה שבה המטפל מנצל לרעה את מעמדו וחשוב לתת לך מענה מיידי ולא להעלים עין.
אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק, אנחנו מחכים לכם. האינדיקטור הטוב ביותר הוא אם ההורה מאושר 

שיפור באיכות החיים

הטיפול הסיעודי אמור לשפר את איכות חייו של ההורה המבוגר, ולכן חשוב לבחון האם הדבר אכן כך. אם ההורה אוכל בשעות מסודרות אוכל מגוון ומזין, יוצא לטיולים כפי יכולתו, נח בשעות המתאימות, יווצר שיפור באיכות החיים שיכול להביא איתו גם שיפור במצבו הבריאותי של ההורה.

מצב רוחו של ההורה

כאשר ההורה נמצא במסגרת סיעודית תומכת או לחילופין כאשר הוא נהנה מהקשר עם בן המשפחה או המטפל שמטפל בו, מצב רוחו צפוי להיות טוב. אם הטיפול נעשה באופן שמותאם לצרכיו של ההורה, בצורה רגישה, נעימה ועדינה, ניתן יהיה לראות זאת בהתנהגות. זהו פן שחשוב מאוד לשים אליו לב, כיוון שאתם כבני משפחה מכירים את ההורה טוב יותר מכל אחד אחר. אם אתם חוששים שמצב רוחו ירוד, שוחחו איתו ובקשו שיספר את אשר מפריע לו. בדרך הזו תוכלו לבחון איך לשפר את התנאים כך שמצבו הנפשי ובהמשך גם הבריאותי יוכל להשתפר. 


להסתכל, לשאול ולעטוף באהבה 

 

תקשורת טובה בין המטפל, המטופל ובני המשפחה

בין אם החלטתם לטפל בהורה בבית או במוסד סיעודי, חשוב שתהיה תקשורת טובה ופתוחה עם מי שנושא בעול הטיפול המרכזי. תקשורת כזו תאפשר שיח פורה, חשיבה משותפת על המשך הטיפול מתוך דאגה לאיכות חייו ולבריאותו של ההורה. אחד הדברים החשובים ביותר בשמירה על תקשורת פתוחה היא מתן הערות – במידה וישנן – באופן מכבד. בדרך הזו המטפל יוכל להשיב באופן ענייני, מבלי להיגרר למאבקי אגו מיותרים שרק יכולים לפגוע בהמשך הטיפול בהורה.

 

שיתוף פעולה מצד ההורה

כמו הרבה דברים בחיים, גם מערכת היחסים בתקופת הסיעוד תכריע האם התהליך יהיה מקדם ומפרה. במידה ומערכת היחסים בין ההורה המבוגר לבין המטפל תהיה חיובית ומבוססת על אמון, סביר להניח שההורה יהיה נכון יותר לשתף פעולה באופן פעיל. יתרה מזאת, כאשר ההורה ירגיש שיש לו על מי לסמוך, שיש מי שדואג ורוצה עבורו את הטוב ביותר, האמונה שלו בעצמו תגדל והשיפור במצבו יוכל להפתיע אפילו אתכם. יש לציין שבמידה ואתם חשים שיש אי שביעות רצון מצד ההורה, נסו לשוחח עם המטפל ולבדוק את הדברים. יכול להיות ששיחה קצרה והבהרות פשוטות יוכלו לשנות את המצב מהקצה אל הקצה. 

אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו  איתנו קשר

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק, אנחנו מחכים לכם

כתבות נוספות בנושא