12 פבר 2019

עזרים סיעודיים חיוניים – מה יכול לסייע למטפל בבן משפחה?

כאשר ההורה המבוגר הופך לסיעודי או זקוק לתמיכה, יש מגוון רחב של אביזרי עזר שיכולים להקל עליו את התנועה והתפקוד היום יומי. איך יודעים מה צריך? בעזרת המדריך הבסיסי לאביזרים סיעודיים

1 ינו 0001 | זמן קריאה ממוצע: 3 דקות

ההורה המבוגר מתקשה בתפקוד היום יומי בבית ואתם מחפשים דרכים מגוונות על מנת להקל עליו. מעבר לעזרה הפיסית שאתם יכולים להציע, עידוד לעצמאות לפי מידת התפקוד הוא חשוב. לשם כך ניתן להיעזר במספר רב של עזרים סיעודיים, שיכולים להפוך את החיים למעט יותר פשוטים:

 • קריאה 

  קריאת עיתונים, מגזינים או ספרים היא דרך נפלאה להעשיר את עולמו של ההורה המבוגר וכן לתת לו תחושת מעורבות בנעשה בחיי היום יום. אם הוא מתקשה בקריאה, ניתן לרכוש עבורו מגוון זכוכיות מגדלת שמגדילות את הכתוב ומאפשרות לו לקרוא בקלות ובאופן עצמי. ישנן זכוכיות מגדלת עם תאורה מובנים, אחרות בגודל של דף A4, כאלה שנתלות על הצוואר או זכוכיות מגדלת שאוחזים ביד. בדקו מה הכי נוח להורה שלכם ורכשו עבורו אביזר פשוט שיאפשר לו ליהנות מקריאה עצמאית.
 • משחקים 

  משחקים שונים אם על הטלפון ואם משחקי קופסא או קלפים יכולים לסייע עם בעיות זיכרון, תנועה, קשר יד-עין ולאפשר פעילות קוגניטיבית חיונית תוך כדי משחק והנאה.
 • ידיות אחיזה/עזר 

  בין אם מדובר בידיות המקלות קימה מישיבה, בבית השימוש או להבדיל מהכורסא, קיימות ידיות עזר שניתן להתקין וגם ידיות שמאפשרות להורה להרים חפצים מהרצפה, ידיות האחיזה מאפשרות עצמאות רבה יותר בתנועה. בחנו יחד איתו האם ידיות האחיזה נוחות לו והאם הן ימלאו צורך שיקל על שגרת היום יום שלו. אם התשובה היא כן, כדאי לשקול רכישה שלהן.


משחקים הם דרך מצוינת להעביר זמן בנעימים ולסייע לטיפול 

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק, אנחנו מחכים לכם.
 
 

 • הליכון עם כיסא מתקפל

  הליכון זה מאפשר להורה המבוגר ללכת בתחושת ביטחון ובעת הצורך לעצור ולשבת למנוחה. גם אם זה באמצע הסופר או בטיול בפארק הסמוך, היכולת לשבת ולנוח כמו גם היציבות שמעניק ההליכון מאפשרים להורה לצאת מהבית, לשאוף אוויר צח וליהנות מעצמאות לה היה רגיל בעבר. ניתן לחבר להליכון תיק בו יוכל ההורה לשים את חפציו האישיים במקום לשאת תיק צד שעלול לסרבל את התנועה.
 • מקל הליכה

  מקל ההליכה הוא אביזר קל לתפעול ולאחסון, אינו תופס מקום ומאפשר להורה המבוגר להשיב לעצמו את תחושת הביטחון בהליכה. חשוב להקפיד שבתחתית המקל תהיה גומייה תקינה שתמנע החלקה או נפילה.
 • כסאות רחצה ומושבים לאסלה 

  כדי להקל על הרחצה ועל שמירת ההיגיינה של הגוף, ניתן לרכוש עבור ההורה המבוגר כיסא ייעודי לרחצה וכן הגבהה לאסלה בשירותים. באופן הזה מלאכת הרחצה תוכל להיות מבוצעת על ידי ההורה באופן עצמאי, ואם אתם נדרשים לסייע לו הרי שהדבר יוכל להתבצע בקלות ובנוחות. בנוגע להגבהה באסלה, זו מקלה על הקימה והישיבה וכך מאפשרת להורה פרטיות ועצמאות בתחום זה.
 • אביזרים למניעת החלקה

  אם ההורה המבוגר מסוגל להתרחץ בעמידה בכוחות עצמו, מומלץ לאבזר את חדר האמבטיה באביזרים מונעי החלקה, דוגמת שטיחון גומי בתוך האמבטיה ומחוצה לה, ידיות שיאפשרו להורה לאחוז בהן בעת סחרחורת או תחושת חוסר יציבות בעמידה. מומלץ להציב שטיחון נוסף בסמוך לכיור במטבח. שטיחון זה יוכל לספוג טיפות מים שניתזות לרצפה במהלך הדחת הכלים ועלולות לגרום להורה לאיבוד שיווי המשקל, להחלקה ולפציעות.
 • כיסא גלגלים

  כיום יש היצע רחב של כסאות גלגליים, חלקם ידניים ואחרים חשמליים. כיוון שמדובר בהוצאה כספית גדולה, מומלץ לשכור כיסא גלגלים מאחת העמותות המתמחות בעניין ורק לאחר שתמצאו את הכיסא המתאים והנוח ביותר שימלא את צרכיו של ההורה המבוגר, ניתן לשקול רכישה. לכיסא הגלגלים ניתן להצמיד תיק ייעודי, בו יוכל ההורה להניח את חפציו האישיים ולעשות בהם שימוש בעת הצורך. במידה וההורה מתגורר בבניין או בבית פרטי עם מספר קומות, ניתן להתקין מעקות ייעודיים שהם מעין מעלית המאפשרות להורה תנועה קלה ועצמאית, גם עם כיסא הגלגלים. 

מגש למיטה להגשת אוכל מעניק נוחות ועצמאות 

 

 • מה עוד?

  מגש נוח להגשת אוכל למיטה, מקל מסייע ארוך לנעילת נעל, משטח למזרון למניעת פצעי לחץ, מעקה למיטה למניעת נפילה, כרית קשה בצורת משולש לייצוב פלג הגוף העליון, אוזניות להגברת שמע, מגן מזרן למקרים של בריחת שתן.

כל האביזרים שהוזכרו נועדו להחזיר להורה המבוגר את התחושה שהוא מסוגל להתנהל באופן עצמאי ככל האפשר בשגרת חייו החדשה. זכרו: תחושת העצמאות והיכולת לתפקד בכוחות עצמו יכולה להיות ההבדל בין הורה שרואה תקווה לבין אחד שהניצוץ בעיניו כבה.  

אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו  איתנו קשר

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק, אנחנו מחכים לכם

כתבות נוספות בנושא