31 מרץ 2019

מעבר לדיור מוגן: כשרגש ופרקטיקה לא תמיד נפגשים

מעבר של ההורה לדיור מוגן מלווה בלבטים טכניים ורגשיים. בחינה רציונלית של היתרונות והחסרונות בתהליך מציאת הבית המתאים עבור ההורה יכולה להשאיר חלק מהלבטים מאחור ולסייע בקבלת ההחלטה

1 ינו 0001 | זמן קריאה ממוצע: 3 דקות

המציאות שבה הורה הופך לסיעודי או מאבד מעצמאותו במידה כזו שלא מאפשרת לו להמשיך לגור בביתו היא מטלטלת ומגיעה בתקופה לרוב לא פשוטה ממילא. מעבר לדיור מוגן הוא אחת האפשרויות שעולות על הפרק בשלב הזה מכל הטעמים הברורים הנעוצים בקושי, הפיזי והנפשי, הכרוכים בטיפול. ההחלטה לעבור לדיור מוגן מלווה בהרבה מאוד לבטים טכניים ויותר מכך – לבטים רגשיים. אחרי הכל, כולנו גדלנו עם "אל תשליכני לעת זקנה" והתחושה שמתעוררת כאילו ההורה מופקר לידיהם של מטפלים זרים עשויה להיות מאוד טורדנית.

בשלב ההחלטה על המעבר לדיור המוגן יהיו מי שיחשבו שמדובר בפתרון הקל מבחינת המשפחה. אחרי הכל, במקום להתמודד עם הטיפולים ועם הצרכים החדשים של ההורה המבוגר, “שולחים אותו" לדיור המוגן כדי שאחרים יישאו בנטל הטיפול. ובכן, זו דרך אחת ומעוררת אי נוחות לראות את הדברים, אולם אין היא שלמה. כאשר ההורה עובר לדיור המוגן יש לו עדיין אפשרות לשמור על עצמאות ככל האפשר, מה שלא בהכרח היה מתאפשר לו היכן שהתגורר עד עכשיו. כך למשל, אם ההורה התגורר בבית ישן ונדרש לעלות מדרגות כדי להגיע לדירתו, הדיור המוגן כולל מעליות חדישות שישפרו את איכות חייו ויאפשרו לו לצאת ולחזור לביתו בקלות. יותר מזה, הדיור המוגן מאפשר לו להיות תחת השגחה מקסימלית 24 שעות ולמעשה זה בדיוק מה שבן המשפחה צריך.

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק, אנחנו מחכים לכם.


הרגשות, אי הוודאות והרצון להגיע להחלטה מיטבית מקשים מאוד על ההחלטה
 

אם כן, ברמה הטכנית, זה אמור להיות פשוט. אם ההורה לא מסוגל לדאוג לעצמו ולהמשיך לתפקד באופן עצמאי, הרי שצריך להעבירו למקום מגורים אחר בו ניתן יהי לספק את צרכיו. הדיור המוגן מציע זמינות של מטפלים, צוותים רפואיים, טכנאים, עובדים סוציאליים, מרפאים ועוד אנשי מקצוע שבגיל השלישי ההורה נזקק להם בקביעות. בנוסף, המעקב והבקרה על שגרת חייו של ההורה מלאים ויש בכך שקט נפשי לא מבוטל לבני המשפחה המטפלים. זאת ועוד, הדיור המוגן מציע הזדמנויות חברתיות, כמו: היכרויות חדשות עם אנשים בני גילו, חוגים, אירועי תרבות ומגוון רחב של פעילויות שמפיגות את תחושת הבדידות שיכולה להתעורר אצל ההורה.

גם אם ההורה מאוד שלם עם המעבר, חשוב לתת את הדעת גם למה שעובר עליכם בשלב הזה. פעמים רבות ההורה יעזוב את הבית שבו גדלתם והמעבר יציף הרבה זיכרונות. תמונות, אלבומים, רהיטים, בגדים ואפילו חפצי נוי שלא יהיה להם מקום בביתו החדש של ההורה יעברו אליכם או יזרקו. לעתים תרגישו כאילו חלקים מהילדות שלכם נזרקים, אבל חשוב לזכור שזה חלק בלתי נפרד מהמעבר. ההיפרדות מחפצים היא חלק מהמסע שעובר ההורה וחשוב להיות לצדו, לאפשר לו להיפרד ואם יש דברים בעלי ערך סנטימנטלי מבחינתכם, שמרו אותם בביתכם.


הדיור המוגן מציע לא רק פיקוח רפואי אלא גם פעילויות חברתיות 

מעבר לפרידה מהבית המוכר והאהוב של ההורה, ישנה פרידה רגשית גם מכל השכנים, החברים, המכרים ואפילו בעל המכולת שאתם מכירים מגיל צעיר. חשוב להיפרד מכולם, להזמין אותם לבקר אצל ההורה בדיור המוגן, לערוך סיבוב אחרון בשכונה, שמעתה תהפוך לזיכרון. מעבר לסגירת המעגל החברתית והרגשית, יש כאן הבנה שפרק חיים אחד נגמר ואחד חדש מתחיל.

כדי שהמעבר יהיה חלק עד כמה שאפשר, ניתן להיעזר בשירותיהם של מובילים שיסייעו לסיים את השלב הטכני של האריזה והפריקה במהירות וביעילות. לאחר שהשלב הזה הסתיים, סייעו להורה לארגן את חפציו האישיים במקום וכך הוא יוכל להתרגל לחייו החדשים. מטבע הדברים, ייקח להורה וגם לכם פרק זמן מסוים כדי להתרגל למציאות החדשה, אבל חשוב לזכור – עם הבחירה הנכונה של הדיור המוגן והתמיכה הנכונה מבני המשפחה, החברים והסביבה, המעבר לדיור מוגן יכול להיות אחד הצעדים הנכונים והחשובים ביותר שישפרו את איכות חייו של ההורה ויתנו מענה לצרכיו החדשים.

אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו  איתנו קשר

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק, אנחנו מחכים לכם

כתבות נוספות בנושא