הנזקים "השקופים" של בני המשפחה המטפלים

הטיפול בבן משפחה מבוגר הוא זכות שאינה נטולת קשיים. כדי לעמוד במשימה ולתפקד, חשוב שתטפלו בעצמכם בלי להתעלם מהנזקים ה"שקופים" שנגרמים לכם ועלולים להצטבר לכדי מחיר כבד

1 ינו 0001 | זמן קריאה ממוצע: 3 דקות

יתכן שקשה לכם להיזכר ברגע בו הבנתם שמצב ההורה לא יחזור להיות כפי שהיה בעבר. ההבנה שזה אינו משבר חולף שאחריו החיים יחזרו למסלולם ושמעכשיו אתם מגויסים ל"מבצע" שהולך ונעשה מאתגר וקשה יותר ויותר. יתכן שכמו רוב האנשים שמטפלים בקרוב משפחה מבוגר שאינו עצמאי, גם אתם מיקדתם את כל תשומת הלב והמשאבים בטיפול והתעלמתם מעצמכם.

לנזקים השקופים שאנו נוטים להתעלם מהם יש את היכולת להצטבר לכדי משבר מורכב עוד יותר. לכן חשוב להיות ערים אליהם ולהקדיש תשומת לב וטיפול בעצמנו, זו הדרך היחידה לשמור על הכוחות למסע הארוך שלנו כבני משפחה מטפלים. 

הנזק הרגשי והנפשי

עומס המשימות, הרצון לתת מענה ופתרון לכל צרכיו של ההורה המבוגר, יחד עם שגרת החיים כהורים, בני זוג ובעלי קריירה, האחריות על קבלת ההחלטות והדאגה סביב השעון, יוצרים בשלב כלשהו עומס רגשי מורכב. החל מדאגה למצבו של ההורה, דרך הידיעה שהחיים לא יחזרו להיות כפי שהיו ועד תסכול, ייאוש, תחושת חוסר אונים, בדידות, רגשות אשם ועצב עמוק. ללא תמיכה רגשית ועזרה מקצועית הלחץ האדיר הזה עלול להתעצם לכדי משבר נפשי של ממש ולגרום לשרשרת משברים במערכות יחסים אחרות של המטפל עצמו.

אם לא תשמרו על עצמכם לא יהיה מי שיטפל בהורה הקשיש 

איך שומרים על חוסן נפשי?


גם אם זה נראה בלתי אפשרי, פנו זמן כדי להבין מה בדיוק אתם מרגישים ופנו לקבל עזרה. אל תמתינו לזמן פנוי מפני שלא מתאפשר כזה אם לא מחליטים על פינוי זמן. מומלץ לזכור שמיותר להתמודד עם כל העומס הזה לבד, שתפו חברים ובני משפחה, פנו לרופא המשפחה, לקבוצות תמיכה ולעמותות מקצועיות. עצם השיתוף מקל והאפשרות להדהד מול אנשי מקצוע את הרגשות ולארגן את המחשבות מסייעת לעבור את התקופה הזו על הצד הטוב ביותר.

הנזק הכלכלי

וויתור על ימי עבודה, תשלום עבור אנשי מקצוע מתחום הטיפול, אולי שיפוץ הבית בהתאם לצרכים המשתנים, תרופות, אביזרים תומכים וחיתולים הם רק חלק מהסיבות לשינוי במצב הכלכלי עם תחילת הטיפול. הנזק הכלכלי אינו מתוחם ויש לו השלכות פיזיות ונפשיות מהותיות.
אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק, אנחנו מחכים לכם. 

איך מתאזנים כלכלית?

חפשו מידע ובררו את הזכויות, שלכם כבני משפחה מטפלים ושל קרוב המשפחה המטופל. משרד הבריאות, המוסד לביטוח לאומי, הרשויות המקומיות, עמותות וחברות ביטוח פרטיות, אם יש, חולקות בחלק לא מבוטל מעלויות הטיפול, כמו: הנחות מוסדיות, השתתפות או כיסוי התשלום למטפל סיעודי, אספקת תרופות וחיתולים, עזרה בניקיון ובהתאמת הבית.

חוסר שעות שינה, ומאמץ פיזי ונפשי עלולים לגרום להצטברות נזק פיזי 

הנזק הפיזי

ניהול טיפול תופס חלק ניכר מלוח הזמנים ונוסף לשגרת היומיום, זו הסיבה שהנזק השקוף השכיח ביותר הוא הנזק הפיזי שנובע ממחסור בשעות שינה, תזונה לא מאוזנת וכאבים פיזיים שנובעים מהטיפול. למעשה הפגיעה הפיזית במטפל היא פגיעה כפולה – במטפל ובמטופל.

איך מונעים נזק פיזי?

אם ההורה זקוק לעזרה בפעולות בסיסיות כמו מקלחת, לבוש וניידות, חשוב לפנות לקבלת אישור למטפל סיעודי בהקדם האפשרי ולהקדים ולמצוא מטפל בתשלום. עזרה ולו של מספר שעות ביום, תקל משמעותית.

קחו זמן לטפל בעצמכם - הקפידו על שינה רציפה בלילה, תזונה מאוזנת ופעילות גופנית. חשוב לזכור שאם אתם תתמוטטו, לא יהיה מי שיתפעל את כל "מנגנון" הטיפול. שמרו על אורח חיים בריא, אם תרגלתם יוגה, או ספורט, אם הקפדתם ללכת לחוג אחת לשבוע, זה הזמן להמשיך. הקפידו ללכת לרופא משפחה לבדיקות תקופתיות, גם אם נראה שאין לכך סיבה.

הנזק החברתי

משבר משנה את סדר העדיפויות לפעמים רבות הפן החברתי נזנח. טיפול בבן משפחה הוא סוג של משבר מתמשך, ורבים מהקרגיברס מוצאים את עצמם מתרחקים בהדרגה מחברה ומחברים בגלל עייפות, חוסר זמן, או חוסר חשק לחזור ולספר על מורכבות המצב שנקלעו אליו. חוסר האוורור הרגשי וההתעסקות הטוטאלית בטיפול עלולים לגרום לנתק חברתי ולהעצים את תחושת הבדידות.

איך מונעים נזק חברתי?

מתייחסים למפגש עם חברים כאל צורך בסיסי חשוב לא פחות ממזון ושינה. מגייסים את תמיכת החברים ובני המשפחה כדי לא לוותר על מפגשי האוורור החשובים האלו.

אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו  איתנו קשר

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק, אנחנו מחכים לכם

כתבות נוספות בנושא

יש לכם מענה

    

 אנו פועלים בעבודה משותפת עם Caregivers Israel בכדי לייצר מודעות לקהילת בני המשפחה המטפלים, להקל, לתמוך ולסייע להם במגוון ערוצי מידע והדרכה.

אתם לא לבד

הצטרפו אלינו לקהילת " דואגים למטפלים " בפייסבוק,  אנחנו מחכים לכם

הקליקו כאן למעבר לקהילה>>

 

דברו איתנו

 המומחים של עמותת Caregivers ישראל יספקו לכם ייעוץ וליווי טלפוני אישי ומשפחתי 

-- בקרוב --