25 דצמ 2018

איך Caregiver (בן משפחה מטפל) נולד? (חלק ב')

מה הופך אותנו לכאלה ומה אסור לנו לשכוח? חלק שני ואחרון

1 ינו 0001 | זמן קריאה ממוצע: 3 דקות

אחרי שהגדרנו מהו בן משפחה מטפל ומה המשמעות של התפקיד על כל תחומיו, יש להניח שכבר זיהיתם בעצמכם את המאפיינים של  בן משפחה מטפל. אנחנו חווים את זה אחרת ובכל זאת ישנם דברים המשותפים לכולנו, מה שהופך למעשה למילה ממיליון וחצי אנשים בישראל לשייכים לקהילה גדולה שהם בכלל לא ידעו על קיומה, קהילת המטפלים בבני משפחה. נשאלת השאלה מה הופך אותנו לכאלה והתשובה לזה אינה בהכרח אחידה או פשוטה.

מה הופך אותנו לבני משפחה מטפלים?


כל אחד מאתנו צפוי ללוות ולטפל  באדם קרוב המתמודד עם מוגבלות, מחלה או זקנה בשלב כלשהו של החיים. אין הגדרה מדויקת שהופכת את גבולות התפקיד לברורים, בסופו של דבר כל אחד יוצק את התפקיד בדמותו ובהתאם למצבו האישי. בעוד שרובנו מעולם לא הוכשרנו לכך, ההרגשה שאנחנו מסוגלים לתפקיד נכונה ולא רק אינטואיטיבית, גם אם עדיין לא רכשנו את כל הכלים. תהליך ההפיכה למטפל הוא מעין מסע והיכולות שלנו משתכללות תוך כדי, במיוחד אם אנחנו יודעים למצוא עזרה ותמיכה. 

אי הוודאות בתקופה זו הוא חלק בלתי נפרד מהיומיום והתפקיד יכול להיות לעיתים תובעני וטוטלי עד שמתעורר קושי לנהל את השגרה היומיומית, שלא לדבר על כריכת תכניות אפילו לטווח קצר. אך יחד עם זאת, הטיפול גם מתגמל ומאפשר לנו לגלות חוזקות שלא ידענו על קיומן. ובתוך כל זה מעורבים גם רגשות וחרדות והם כולם חיוניים לתפקיד הזה.


הכרה בערך תפקיד בן משפחה מטפל מקלה על ההתמודדות 

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק, אנחנו מחכים לכם. 

המודעות לתפקיד חשובה לביצועו


המודעות היא אולי לא התשובה להכל אבל היא חשובה מאוד לתהליך. למעשה ניתן לדבר על מודעות אישית, מודעות קהילתית ומודעות ארצית. בסופו של דבר תפקיד בן משפחה מטפל הוא גם להיות שגריר, לדבר, לתת לפעילות שלו הגדרה ומקום, רק ככה נוכל להגביר את המודעות שלנו לתפקיד וגם של הקהילה שסביבנו, הכוללת גם את מקומו העבודה. אין בושה בלהיות מטפל, זה תפקיד שכולו זכות ואין שום סיבה שמטפלים יחושו לא נוח עם תפקידם. אימוץ התפקיד במישור האישי יוצרת בסופו של דבר גם שינוי בסביבה.

מה שלומכם?


לצד הטיפול היומיומי בבן הזוג, או בהורה הסיעודי, יש עוד מישהו חשוב שאסור להזניח אותו - אנחנו.  במסע הזה אפשר בקלות ללכת לאיבוד, דווקא בזמן שצריך למצוא זמן להכל: לקחת את הילדים בבוקר לבי"ס או לחוג, לקרוא ספר, לצאת לריצה או אפילו לשבת רגע ולשתות קפה חם בשקט. יש לכם קריירה, אתם צריכים לפרנס ויש תחביבים מתי לאחרונה עשיתם משהו עבורכם? להיות בן משפחה מטפל משמעותו לא רק לתמוך בבן המשפחה, אלא גם ללמוד לצעוד במסלולים זהים יחד, לשמור על איזון, לזכור שגם אתם שם ואסור להיות שקופים כלפי עצמנו. כל העולמות האלו זקוקים לנתח מאתנו, לתשומת לב. אז איך לא הולכים לאיבוד? זה לא פשוט, אך בהחלט אפשרי ואחת הדרכים היא למצוא רשתות תמיכה.

רשת התמיכה של המטפל


גם אם אתם לא יודעים את זה, יש רשת תמיכה סביבכם. ארגונים, עמותות וגופים שונים המלאים אנשים שמבינים מה עובר עליכם ויכולים להציע כתף תומכת ואוזן קשבת, להסביר על נושאים שלא חשבתם, לכוון בשאלות, להציע פתרונות, ללוות ולסייע במסלול המאתגר והכה חשוב בתפקיד שלקחתם על עצמכם. ובתוך כל זה גם חשוב לזכור שגם המשפחה היא מקור חשוב לכוח ולסיוע וחשוב לדעת לשתף גם את בני המשפחה האחרים.

כל מטפל הוא קצת אחר וכל אחד זקוק למשהו אחר, אבל כל אחד מאתנו יכול למצוא את העזרה שהוא צריך. הצעד הראשון מתחיל בעצם ההכרה שנדרשת עזרה וזה ממש בסדר, זה לא הופך אותנו לפחות חזקים. אז איך בן משפחה מטפל נולד? לפעמים התפקיד נופל עלינו כרעם ביום בהיר ולפעמים הוא חלק צפוי מהחיים, לפעמים אנחנו מבינים את זה מיד ולפעמים מגלים קצת באיחור וביום שאנחנו מבינים שהפכנו למטפלים, במידה מסוימת התהליך הזה נעשה מעט יותר קל וזה הרבה מאוד.

אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו  איתנו קשר

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק, אנחנו מחכים לכם

כתבות נוספות בנושא