איך זה מרגיש לחיות עם אסטמה?

תוכן רפואי נבדק על ידי Debra Sullivan, PhD, MSN, RN, CNE, COI

משהו לא בסדר

באביב הקר בתחילת שנת 1999, הייתי רץ לאורכם ולרוחבם של המגרשים עם קבוצת כדורגל. הייתי בן 8, וזו הייתה השנה השלישית ברציפות בה שיחקתי כדורגל. אהבתי לרוץ ברחבי המגרש. הייתי עוצר רק כדי לבעוט בכדור חזק ככל שיכולתי.

רצתי ספרינט ביום קר וסוער במיוחד כאשר לפתע התחלתי להשתעל. בהתחלה חשבתי שאני מתחיל להצטנן. אך הרגשתי שמשהו שונה הפעם. הרגשתי כאילו יש לי נוזלים בתוך הריאות. לא משנה כמה עמוק ניסיתי לשאוף, לא הצלחתי להסדיר את נשימתי. מהר מאוד התחילו צפצופים בלתי נשלטים. 

תסמיני האסטמה לא היו משהו חד פעמי

ברגע שהשתלטתי על הנשימה, מיהרתי לחזור למגרש. התנערתי מההרגשה ולא הקדשתי לה מחשבה רבה. אך הרוח והקור לא הרפו עם התקדמות עונת האביב. במבט לאחור, אני יכול לראות בדיוק כיצד הם השפיעו על הנשימה שלי. התקפי השיעול הפכו לדבר שבשגרה.

יום אחד במהלך אימון כדורגל, פשוט לא הפסקתי להשתעל. אף על פי שהטמפרטורות צנחו, זה היה משהו מעבר לקור פתאומי. הייתי מותש וסבלתי מכאבים, אז המאמן התקשר לאימי. עזבתי את האימון מוקדם כדי שהיא תוכל לקחת אותי לחדר המיון. הרופא שאל אותי שאלות רבות על הנשימה שלי, מהם התסמינים שחוויתי ומתי הם החמירו.

לאחר תיעוד הפרטים, הוא אמר לי שייתכן שאני סובל מאסטמה. אף על פי שאימי שמעה על כך בעבר, לא היה לנו ידע נרחב בנושא. הרופא מיהר לומר לאימי שאסטמה היא מצב נפוץ וכי איננו צריכים לדאוג. הוא אמר לנו שאסטמה יכולה להתפתח בילדים כבר בגיל 3 שנים והיא בדרך כלל מופיעה בילדים עד גיל 6 שנים. 

אבחון אסטמה – תשובה רשמית

קיבלתי אבחנה רשמית רק לאחר שביקרתי אצל רופא מומחה כחודש לאחר מכן. המומחה בדק את הנשימה שלי באמצעות מד שיא-נשיפה. המכשיר הראה לנו פחות או יותר כיצד הריאות שלי מתפקדות או לא מתפקדות. הוא מדד את הדרך שבה האוויר זרם מתוך הריאות שלי לאחר שאיפתו. הוא גם העריך את המהירות שבה יכולתי לדחוף את האוויר אל מחוץ לריאות שלי. לאחר מספר בדיקות נוספות, המומחה אישר שיש לי אסטמה.

רופא המשפחה  שלי אמר לי שאסטמה היא מחלה כרונית הנמשכת לאורך זמן. הוא המשיך ואמר כי על אף העובדה הזו, אסטמה היא מחלה הניתנת לניהול בקלות. היא גם נפוצה מאוד. על פי ארגון הבריאות העולמי, כ-300 מיליון אנשים ברחבי העולם סובלים מאסטמה. 

ללמוד לחיות עם אסטמה

כאשר הרופא שלי אבחן אותי לראשונה עם אסטמה, התחלתי ליטול את התרופות שהוא רשם לי.

בתחילה הכול היה בסדר. אך לא תמיד הקפדתי ליטול את התרופה. כתוצאה מכך, נאלצתי לבקר מספר פעמים בחדר המיון בילדותי. ככל שהתבגרתי, הצלחתי להסתגל לשגרה. ההתקפים שלי הלכו והתמעטו. כאשר כן סבלתי מהתקף, הוא לא היה חמור כבעבר. 

נמנעתי מפעילויות ספורט מאומצות והפסקתי לשחק כדורגל. התחלתי גם לבלות פחות זמן בחוץ. במקום זאת, התחלתי לעשות יוגה, לרוץ על מכשיר הריצה ולהרים משקולות במקומות סגורים. משטר האימונים החדש הוביל להפחתת התקפי האסטמה במהלך שנות העשרה שלי. 

התחלתי לימודים באוניברסיטה, והייתי צריך ללמוד איך להסתגל למזג האוויר המשתנה. עברתי תקופה לחוצה במיוחד במהלך שנת הלימודים השלישית שלי. הפסקתי ליטול את התרופות שלי בקביעות ולעיתים קרובות התלבשתי באופן שאינו מתאים למזג האוויר. פעם אחת אפילו לבשתי מכנסיים קצרים כשבחוץ היו 5 מעלות. בסופו של דבר, זה התנקם בי.

בחודש נובמבר 2011, התחילו להופיע צפצופים ושיעול עם כיח. הבנתי שהעניינים מתחילים להסתבך, וחזרתי למשטר התרופות הקודם שלי.

החיים עם אסטמה גרמו לי לדאוג טוב יותר לבריאות שלי. גיליתי דרכים להתאמן בתוך הבית כדי שאוכל להמשיך לשמור על הכושר ועל הבריאות. בסך הכול, זה גרם לי להיות מודע יותר לבריאות שלי, וכבר גיבשתי קשרים חזקים עם הרופאים הראשיים שלי.

מערכות התמיכה שלי

לאחר שהרופא שלי אבחן אצלי אסטמה באופן רשמי, קיבלתי תמיכה רבה מהמשפחה שלי. אימי תמיד וידאה שאני עוקב אחר תוכנית הטיפול שהרופא המליץ לי. אבי השגיח על הלבוש שלי, ותמיד דאג שאתלבש היטב בהתאם למזג האוויר המשתנה. לא זכורה לי נסיעה לחדר המיון שבה שניהם לא היו לצידי. 

ולמרות זאת, הרגשתי מבודד מחבריי בילדות. אף על פי שאסטמה נפוצה, שוחחתי לעיתים נדירות על הבעיות שחוויתי עם ילדים אחרים שסבלו מאסטמה. 

כיום, קהילת האסטמה אינה מוגבלת לאינטראקציות של פנים אל פנים. ישנן מספר אפליקציות המספקות תמיכה בניהול תסמינים. ישנם גם אתרי אינטרנט הכוללים קבוצות דיון, בלוגים וסמינרים מקוונים שינחו אותך כיצד להתמודד עם מצבך ויחברו אותך לאחרים. 

החיים עם אסטמה כיום

אני חי עם אסטמה כבר יותר מ-17 שנים, ואני לא נותן לזה לשבש את חיי היומיום שלי. אני ממשיך להתאמן 4-3 פעמים בשבוע. אני ממשיך לטייל ולבלות בחיק הטבע. כל עוד אני נוטל את התרופה שלי, אני יכול לנווט בקלות בין החיים הפרטיים לחיים המקצועיים שלי.

אם אתה סובל מאסטמה, חשוב שתהיה עקבי. המשך ליטול את התרופה שלך בקביעות כדי למנוע סיבוכים בטווח הארוך. מעקב אחר התסמינים שלך יכול לעזור לך להבחין בחריגות כלשהן במועד התרחשותן. 

החיים עם אסטמה יכולים להיות מתסכלים לעיתים, אך אפשר לנהל אורח חיים עם כמה שפחות הפרעות. 

הקליקו כאן להורדת האינפוגרפיקה של אסטמה בפורמט PDF


אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא