להתכונן מראש: ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הוא כלי משפטי חשוב שיכול להקל מהותית על בן המשפחה המטפל כל עוד מתכוננים אליו בזמן. עו"ד אפרת פריימן מסבירה מהו ייפוי כוח מתמשך ומדוע חשוב לערוך אותו

לא משנה איך נהפוך את זה, בירוקרטיה היא חלק בלתי נפרד מתפקידו של בן המשפחה המטפל - זה מצב נתון. אני רואה את זה יומיום, בליווי משפטי שאני מספקת לבני משפחה מטפלים. לצערנו לא כל תהליך ניתן לקצר ולא בכל תחום ניתן להקל, אבל יש דבר אחד ראשוני וחשוב שמקל מהותית במידת הצורך וכדאי לדעת עליו כמה שיותר מהר: ייפוי כוח מתמשך.

מהו ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך עליו חותם אדם עצמאי, שלא איבד את יכולתו לקבל החלטות ולנהל את חייו. ייפויי כוח מיוחד זה מעניק לאנשים עליהם הוא סומך, לרוב בן או בת הזוג והילדים, את הסמכות לקבל החלטות במקומו במקרה בו, חלילה, תאבד יכולתו לעשות זאת. החתימה נעשית כשהאדם הממנה כשיר, והיא נכנסת לתוקף רק במקרה של אבדן כשירות ולא רגע לפני.

ייפוי כוח מתמשך יכול להינתן בעניינים אישיים, רפואיים, או בענייני רכוש, בהתאם להחלטת הממנה. הוא אינו מחליף את הצורך לערוך מסמכים הנוגעים להחלטות רפואיות בסוף החיים, כמו אי-הארכת חיים.

את מי ניתן למנות כמיופה כוח?

אפשר למנות יותר ממיופה כוח אחד, אפילו עדיף. ניתן למנות את בן או בת הזוג, ולאחריה/ו את הילדים. אני תמיד ממליצה שהורים יתנו ייפוי כוח לכל ילדיהם, עד כמה שניתן, כדי לא ליצור קשיים נוספים בדינמיקה המשפחתית, וגם משום שזה מגדיל את הסיכוי לחלוקה הוגנת בנשיאת הנטל בטיפול. 
 

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק, אנחנו מחכים לכם. 

 

החתימה נעשית כאשר האדם הממונה כשיר 

 

ייפוי כוח מתמשך הוא קצת כמו תעודת ביטוח – לא רוצים לחשוב על זה, בוודאי לא רוצים שמשהו יקרה, אבל הסיכון קיים. בלי ייפוי כוח כזה, אם וכאשר יאבד יקירכם את כושרו הקוגניטיבי, תמצאו את עצמכם מול מערכת המשפט מנסים להשיג אפוטרופסות. הליך בו נטל ההוכחה עליכם. כלומר תצטרכו להוכיח שאתם לא מנסים "לגנוב" כספים, שאתם אכן דואגים ומטפלים ושהאינטרסים שלכם אינם מנוגדים לטובתו של בן המשפחה המטופל.

ייפוי כוח מעביר את המסר שסומכים עלינו כבני משפחה מטפלים

אני לא בטוחה שאני יכולה להסביר כמה שעות של התמודדות מול הבירוקרטיה ייפוי כוח מתמשך חוסך, במיוחד בתקופה שבה הקושי גדול, ויש פחות זמן לעסוק בבירוקרטיה.

ואם אנחנו כבר בנושא, אני מוכרחה לציין שיש כאן עוד אלמנט חשוב: ייפוי כוח מתמשך מעביר מסר לשאלה שתמיד מהדהדת אצל כל בן משפחה מטפל – האם סומכים עלי? עם ייפוי כוח מתמשך התשובה היא – כן, עוד הרבה לפני שהתעורר הצורך. יש בכך בהחלט המון נחמה כאשר אתם נזקקים חלילה להשתמש בייפויי הכוח המתמשך.

אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, אין לראות בתוכן זה כל המלצה שהיא לפנייה ישירה למומחה כזה או אחר ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק, אנחנו מחכים לכם

כתבות נוספות בנושא