פטור מתשלומי מס

ההוצאות הכלכליות של הטיפול ביקירכם הן לא עניין של מה בכך וכל הקלה מבורכת. הבעיה היא שאנחנו לא מכירים את כל הזכויות, למשל פטור מתשלומי מס - עו"ד רפאל אלמוג מאיר אור על זכות שבהחלט יכולה לחסוך כסף

1 ינו 0001 | זמן קריאה ממוצע: 3 דקות

ניהול הטיפול ביקירנו מציב לא מעט אתגרים והתמודדויות בתוך תקופה של מתח נפשי ודאגה, בין עומס המשימות, ניהול הזמן וההתמודדות הרגשית, לא פעם גם מתעוררים קשיים כלכליים. זה לא סוד שהטיפול עצמו כרוך בעלויות לא מבוטלות, כמו: טיפול תרופתי, הסעות, אביזרים סיעודיים, מטפל בשכר ועוד הוצאות רבות שמסתכמות כל חודש בחודשו בסכום לא קטן המתפרש על פרק זמן ארוך. לכן חשוב להכיר את כל הזכויות שיכולות לקצץ בעלויות, כמו ביטוח לאומי וביטוח סיעודי פרטי, כמו גם את הזכויות שיכולות להגדיל את ההכנסות, כמו פטור מתשלומי מס.

בקרב חלקים רבים בציבור רווחת סברה מוטעית, לפיה רק מי שנמצא במעגל העבודה ומשתכר, עשוי להיות זכאי, בהתקיים תנאים מסוימים, לפטור מתשלומי מס. בפועל זו טעות משום שכל אדם, או ליתר דיוק נישום, עשוי להיות זכאי לפטור מתשלומי מס, ללא כל קשר לגילו, ובלבד שהוא עונה לקריטריונים הקבועים בדין. מה המשמעות של זה? שאם יקירכם עונה על ההגדרה הקבועה בחוק, הוא זכאי לפטור מתשלומי מס הנוגעים לשורה שלמה של הכנסות, כמו: פטור מריבית על חסכונות, על קרן פנסיה, השכרת נכסים ועוד. זאת אומרת שאנשים רבים בגיל השלישי משלמים מיסים בלי לדעת שהם פטורים.

מהם התנאים המזכים?

לפי החוק נישום, כלומר אדם החייב בתשלום מס, הסובל ממחלות או ליקויים רפואיים לתקופת זמן העולה על 184 ימים, עשוי להיות זכאי לפטור ממס הכנסה אם הוא עונה על התנאים הקבועים בסעיף 9(5) לפקודת מס הכנסה.

לפי הפקודה אדם הסובל מליקוי ראייה כבד וברשותו תעודת עיוור מהמוסד לביטוח לאומי, אדם הסובל מנכות של 100% בשל ליקוי אחד, וגם אדם הסובל ממספר ליקויים כאשר הנכות המשוקללת עולה על 89.6%, עשויים להיות זכאים לפטור ממס. אחוז הנכות המשוקללת מחושב על פי החישוב של הביטוח הלאומי ואינו חיבור של סך הנכויות, אלא סכום פחות ממנו משום שהוא משוקלל. כלומר, אדם הסובל מנכות אורתופדית של 20% ונכות נוירולוגית של 10%, אינו מחושב כסובל מ-30% נכות אלא 28% (20% בגין הנכות האורתופדית ועוד 10% מה-80% הנותרים). חשוב להבהיר כי הפטור ממס במקרה הספציפי הזה ניתן על נכות רפואית בלבד ולא על פי נכות תפקודית.

אתם לא לבד. הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק, אנחנו מחכים לכם.


בתקופה של הוצאות כלכליות לא מבוטלות כל הקלה יכולה לסייע 

שיעורי הפטור ואופן חישובם

חשוב לדעת שלא כל הכנסה פטורה ממס ויותר מזה שיש תקרה לגובה סכום ההכנסה הפטורה ממס. כך למשל, פטור ממס על הכנסות מיגיעה אישית (שכר עבודה) יינתן עד לתקרת הכנסה של 501,500 ₪, וזאת למי שהוכר כזכאי לפטור, בהתאם לפירוט לעיל, לתקופה של שנה לפחות. לגבי הכנסה שאינה מיגיעה אישית, כגון רווח משוק ההון, הפטור יינתן עד לתקרת הכנסה שנתית של 72,720 ש"ח. במקרה שלנכה יש הכנסה אקטיבית וגם הכנסה פסיבית, וסכום הכנסתו השנתית לא עולה על 72,200 ש"ח, הוא יהא זכאי לפטור מלא.

סבורים שהנכם עומדים בתנאים? כך תממשו את זכותכם!

אם יקירכם עומד בקריטריונים שציינתי, יש לבצע את הפעולות הבאות:

  • להגיש 'בקשה לפטור ממס' (טופס 1516) לפקיד השומה באזור המגורים, בצירוף מלוא האסמכתאות הרלבנטיות, ובכלל זה אישור על תשלום אגרה, פרוטוקול הוועדה הרפואית של הביטוח לאומי או מוסד רלוונטי אחר שקבע את שיעור נכותו.
  • במקרה שטרם נקבעה נכות, או שנקבעה נכות נמוכה שאינה עומדת בתנאי הזכאות, ומצבו הרפואי של יקירכם החמיר מאז בדיקתו האחרונה, באפשרותכם לסמן בטופס הבקשה לפטור ממס כי ברצונו להיבדק על ידי וועדות רפואיות לקביעת נכויותיו השונות.
  • יש לצרף לבקשה טופס ויתור על סודיות רפואית ותיעוד רפואי המעיד על המחלות והליקויים.


במקרה שהבקשה לפטור ממס נדחתה, ניתן להגיש ערר תוך 45 ימים ממועד קבלת החלטת הוועדה.

 

רוצים להכיר את המומחים שלנו? פה תוכלו לקרוא עליהם יותר 

 

חשוב לדעת: הזכאות ניתנת למימוש רטרואקטיבי

תקופת ההתיישנות בכל הנוגע לזכאות לפטור ממס הינה שש שנים. כלומר, ניתן להגיש בקשה רטרואקטיבית עד לתקופה של עד שש שנים בלבד. במידה והבקשה תתקבל, מס הכנסה יבצע החזר מס רטרואקטיבי, בהתאם לתקופה בה נמצא הנישום זכאי לפטור, ועד שש שנים אחורה. לעיתים מדובר על סכומים בלתי מבוטלים, המגיעים לכדי מאות אלפי שקלים, ולכן חשוב לעמוד על תקופה רטרואקטיבית מקסימלית.

מרגע שהוכר הנישום כזכאי – הזכאות יכולה להיות לכל החיים. כלומר, נישום שנכותו נקבעה לצמיתות, יהא זכאי לפטור מתשלום מס הכנסה עד יומו האחרון ויש בכך סיוע כלכלי חשוב.

אתר זה נועד לסייע, להקל ולהנגיש חלק מהמידע הרב הנצבר ברשותנו, בין היתר בהסתמך על מידע שהועבר לידינו על ידי ארגון Caregivers Israel  ו/או פורסם על ידי  רשויות ציבוריות שונות. אין בתוכן לעיל להוות ייעוץ משפטי או אחר, אין לראות בתוכן זה כל המלצה שהיא לפנייה ישירה למומחה כזה או אחר ואין להסתמך על התוכן ללא ייעוץ מתאים.  המידע הוא כללי ועלול לא לשקף באופן מלא ו/או עדכני את הרגולציה, התקנון והנהלים הרלוונטיים. החברה תפעל לעדכן את המידע המוצג באתר זה ככל שהעדכונים יובאו לידיעתה.

במידה ומצאת כי התוכן ו/או חלק ממנו אינו מדויק או מטעה, אנא צרו איתנו קשר

הצטרפו אלינו לקהילת "דואגים למטפלים" בפייסבוק, אנחנו מחכים לכם

כתבות נוספות בנושא