איך מרגיש ילד עם הפרעת קשב וריכוז בשיעור חשבון?

במקרה הטוב, הילד שלכם, שסובל מהפרעת קשב, רשם ביומן את שיעורי הבית, זכר שיש לו מבחן למחרת ויודע מה החומר שעליו ללמוד. המציאות לרוב היא שהוא שכח את המחברות בבית הספר, לא הספיק לרשום ביומן, אין לו מושג לאן נעלם ספר הלימוד והוא די בטוח שהמבחן בכלל בשבוע הבא.

לסייע לילד עם ADHD להכין שיעורי בית – קרי, לכתוב, לענות על שאלות, לפתור תרגילים בחשבון, לשנן ולזכור מידע - זו אחת המשימות הקשות והמאתגרות ביותר להורים לילד עם הפרעת קשב וריכוז.

בהכנת שיעורי בית ובלמידה לקראת מבחן בא לידי ביטוי מגוון עצום של תסמיני ההפרעה: קושי בהתמדה בביצוע, בהתמקדות בדבר מסוים ובהתעלמות מהסחת דעת, התארגנות, סדר וארגון, שמירה על רצף עשייה ובאופן כללי - הפרעה בתפקודים הניהוליים של המוח, בעזרתם המוח מיישם את היכולות שלו.

"התירוצים" יכולים להכעיס אתכם.

משך הזמן שחולף מרגע שהילד מתיישב להכין את המטלות הלימודיות שלו, ועד שהוא מסיים עלול להתיש אתכם – הורים רבים מדווחים כי הכנת שיעורי בית מתמשכת לעתים עד שעות הלילה.

התסכול והייאוש של ילדכם – שוברים את הלב.

וכשלכל זה מתווספים גם ליקויי למידה – האומללות גדולה שבעתיים.

Getty Images: Ridofranz


אז איך בכל זאת מסייעים לילד עם הפרעת קשב במבחן ובשיעורי הבית?

בבית הספר

הכינו לו מחברת משימות ייחודית, מעוצבת, נעימה לעין – לא יומן סטנדרטי - ובה טבלאות ומגוון אפשרויות גרפיות שתבחרו שיעזרו לו למלא את המשימות שעליו לעשות בבית.

בקשו מהמורים לוודא שהילד אכן משתמש במחברת, וכן שיסייעו לו למלא אותה ואף ידגישו עבורו משימות שהן בראש סדר העדיפויות.

הציעו למורים להפחית את כמות שיעורי הבית שהילד מקבל, ולתכנן עבורו משימות ייחודיות לו, שיקלו עליו.

בבית

בדקו ביחד עם הילד את מחברת המשימות כשהוא חוזר הביתה כדי לוודא שהוא אכן יודע מה עליו לעשות. במידת הצורך, בררו פרטים נוספים עם המורה.

קבעו מראש סדר יום, כלומר, שעה שבה מתחילים להכין שיעורים. אפשרו לו לנוח ולשחק לפני הכנת שיעורי הבית, כלומר להתרענן מיום הלימודים לפני שהוא מתיישב לבצע מטלות לימודיות נוספות. הורים רבים נוהגים לקצוב זמן להכנת שיעורי בית, מכוונים שעור מעורר, ומעודדים את ילדם לסיים את המטלה בזמן או אפילו לנסות לסיים אותה לפני שהשעון מצלצל.

אפשרו לו לקחת הפסקות מתוכננות, שקבעתם מראש, במהלך הכנת שיעורי הבית.

שבחו אותו על כך שהוא עומד במשימה, מתגבר על קשיים, מתמיד, מתאמץ. כלומר, העדיפו משוב חיובי על פני שלילי, בכל הזדמנות שיש לכם. הילד שלכם צריך ורוצה לדעת שאתם מבינים את המצוקה שלו. הורים רבים מדווחים כי שיטת המדבקות והכוכבים עובדת מצוין, כתגמול חיובי על הכנת שיעורי בית.

ארגנו לו סביבת עבודה נוחה, נטולת גירויים וקבועה. אל תאפשרו לילד שלכם להכין שיעורי בית בשום מקום אחר בבית, פרט לפינה שארגנתם.

היו שם בשבילו: מי כמוכם מכיר את המצוקה, את הצורך, את הקושי. נוכחות סבלנית ומכילה שלכם יכולה להיות המפתח להצלחה. בזמן שאתם מקדישים לו הימנעו מכל פעילות אחרת: בישול, קיפול כביסה, שלא לדבר על שיחות טלפון ובדיקת אימיילים והודעות כתובות בטלפון.

NPS-IL-00577


אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

שתפו מאמר זה

כתבות נוספות בנושא

הפרעות קשב אצל נשים: למה נשים עם הפרעת קשב מאובחנות מאוחר?

הפרעות קשב אצל נשים: למה נשים עם הפרעת קשב מאובחנות מאוחר?